Flux-stiri

Apple a pierdut în instanțele UE. Compania trebuie să plătească 13 miliarde € pentru acorduri fiscale ilegale cu Irlanda

  • Apple trebuie să plătească 13 miliarde € către Irlanda după decizia finală a Curții de Justiție.
  • Google pierde apelul împotriva unei amenzi de 2.7 miliarde € pentru concurență neloială.
  • Comisia Europeană marchează o dublă victorie în lupta împotriva multinaționalelor din tehnologie.

Apple și Google au pierdut în instanțele UE, fiind obligate să plătească amenzi uriașe. Curtea de Justiție a UE a confirmat amenda de 13 miliarde € pentru Apple, cu privire la facilitățile fiscale din Irlanda și a respins apelul Google într-un caz de concurență neloială.

Apple și Google se confruntă cu sancțiuni majore după ce Curtea de Justiție a UE a confirmat deciziile Comisiei Europene împotriva ambelor companii. Apple trebuie să plătească 13 miliarde € pentru acorduri fiscale ilegale cu Irlanda, iar Google a pierdut apelul împotriva unei amenzi de 2.7 miliarde € pentru promovarea incorectă a propriului serviciu Google Shopping în detrimentul concurenței. Aceste cazuri subliniază strictețea regulilor de concurență din UE și rolul activ al Comisiei Europene în combaterea practicilor anti-concurențiale.

Cum au reacționat Apple și Google la aceste decizii?

Apple susține că a plătit toate taxele datorate conform legislației internaționale și că UE încearcă să schimbe retroactiv regulile, ceea ce consideră nedrept. În același timp, Google și-a exprimat dezamăgirea față de decizia Curții de Justiție, susținând că a luat măsuri pentru a respecta regulile UE încă din 2017, când a implementat un sistem de licitații echitabile pentru listările de căutare. Ambele companii continuă să fie vizate de investigații suplimentare în UE.

Aceste sancțiuni ar putea influența comportamentul altor mari jucători din industrie, demonstrând că UE tratează cu seriozitate respectarea regulilor de concurență și fiscalitate.

The post Apple a pierdut în instanțele UE. Compania trebuie să plătească 13 miliarde € pentru acorduri fiscale ilegale cu Irlanda appeared first on Aleph News.

potrivit alephnews

Acest material este publicat de alephnews.ro distribuit prin mecanismul RSS. Potrivit Legii nr. 8/1996 informațiile de presă nu sunt opere cu drept de autor și nu poartă drepturi de autor.
Salt la sursă
știrea a fost scrisă pe alephnews.ro de jurnalistul Damian Felix




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 33 times, 2 visits today)
Vidjean Mihai
Vidjean Mihai
Mihai Vidjean - autor articole Absolvent Comunicare si Jurnalism, profesor „Științe și metode de investigare jurnalistică office@ziardestiri.ro
https://ziardestiri.ro/

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *