
- Statele Unite vor furniza Ucrainei sistemul VAMPIRE de contracarare a avioanelor fără pilot, sau sistemul de contra-drone, care folosește „rachete mici, în esență, pentru a trage rachete din cer”, a declarat miercuri subsecretarul pentru politici al Departamentului Apărării, Dr. Colin Kahl, în fața jurnaliștilor.
- Sistemele VAMPIRE de combatere a avioanelor fără pilot sunt incluse în cel mai recent pachet de asistență de securitate al SUA pentru Ucraina, în valoare de 3 miliarde de dolari, anunțat miercuri.
- SUA continuă să „instruiască forțele ucrainene cu privire la toate sistemele” pe care SUA și aliații din NATO le furnizează, a declarat Kahl.
SUA vor furniza Ucrainei sistemul VAMPIRE de contracarare a avioanelor fără pilot, sau sistemul de contra-drone, care folosește „rachete mici, în esență, pentru a trage rachete din cer”, a declarat miercuri subsecretarul pentru politici al Departamentului Apărării, Dr. Colin Kahl, în fața jurnaliștilor.
Sistemele VAMPIRE de combatere a avioanelor fără pilot sunt incluse în cel mai recent pachet de asistență de securitate al SUA pentru Ucraina, în valoare de 3 miliarde de dolari, anunțat miercuri.
SUA continuă să „instruiască forțele ucrainene cu privire la toate sistemele” pe care SUA și aliații din NATO le furnizează, a declarat Kahl. Această instruire a avut loc pe „bază de rotație”, a adăugat el.
În ceea ce privește instruirea pe sistemele incluse în cel mai recent pachet de asistență pentru securitate, SUA consideră că există „timp pentru a-i instrui pe ucraineni pe orice sistem cu care nu sunt familiarizați”, a adăugat Kahl.
Deoarece cea mai recentă asistență de securitate provine din finanțarea Inițiativei de asistență pentru securitatea Ucrainei – ceea ce înseamnă că va fi procurată și produsă de partenerii din industrie și nu direct din stocurile de arme ale DoD – ar putea dura „luni pentru a intra în contract și unul, doi, trei ani în unele cazuri pentru a ajunge în Ucraina”, a spus Kahl.
The post LIVE UPDATE. 183 de zile de invazie. SUA vor furniza Ucrainei sisteme aeriene fără pilot pentru a „doborî rachete de pe cer” appeared first on Aleph News.
potrivit alephnews
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.


