Nu toți oamenii se reîncarcă în compania altora. Psihologia explică de ce unii preferă singurătatea și ce trăsături comune au aceste persoane.
Persoanele care aleg singurătatea știu să stabilească limite clare în relații. Momentele petrecute cu sine previn epuizarea și ajută la reorientarea nevoilor reale, potrivit El Economista.
Independența emoțională este o altă trăsătură definitorie. Valoarea personală nu este legată de interacțiunea socială. În momentele dificile, aceste persoane își analizează și gestionează singure trăirile.
Cei care se simt confortabil în singurătate sunt foarte selectivi în relații. Preferă un cerc restrâns de prieteni de încredere în locul unui grup extins, dar superficial. Deși pare un „semn rău” pentru unii, psihologii subliniază că nu este neapărat așa. Calitatea relațiilor contează mai mult decât numărul lor.
Fără distrageri externe, creativitatea și gândirea clară au spațiu să se dezvolte. Momentele de singurătate generează adesea un flux crescut de idei și reflecție. Rețelele sociale ne-au convins că a fi mereu înconjurat de oameni este un indicator al valorii personale. Experții contrazic acest mit: o persoană poate fi înconjurată de alții și să se simtă profund singură.
Aspectul cel mai delicat este tendința de a procesa emoțiile interior, fără a le împărtăși cu cineva. Pe termen lung, acest obicei poate duce la izolare involuntară.
Singurătatea aleasă aduce beneficii reale. Singurătatea nedorită, în schimb, este o cu totul altă poveste.
Articolul De ce unii oameni preferă singurătatea și ce spune asta despre ei? apare prima dată în Descopera.
Această știre a fost preluată de pe portalul amintit
Această informație preluată de pe portalul mai sus amintit, nu reprezintă o informație oficială a unei autorități, însă în latura de știre prezintă o informație veridică. potrivit legii 8/1996 știrile pot fi preluate chiar de la un portal la altul, nefiind opere sau lucrări ce necesită drept de autor, însă din spirit deontologic oferim sursa acestora.
Leontiuc Marius – senior editor
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.
