Caracatițele gigantice stăpâneau oceanele acum 100 de milioane de ani. Caracatițele moderne sunt animale inteligente și foarte flexibile, care trăiesc ascunse printre recife sau în adâncurile oceanului.
Totuși, un nou studiu sugerează că strămoșii lor erau mult mai agresivi. Cercetători de la Universitatea Hokkaido (Japonia) au descoperit că primele caracatițe cunoscute erau prădători uriași, aflați în vârful lanțului trofic marin, alături de marile vertebrate.
Studiul a fost publicat în revista Science.
Caracatițele gigantice stăpâneau oceanele acum 100 de milioane de ani. Ce au aflat oamenii de știință despre ele?
Caracatițele gigantice stăpâneau oceanele acum 100 de milioane de ani. Pentru că au corp moale, caracatițele se fosilizează rar, ceea ce le face istoria evolutivă greu de urmărit. De această dată, oamenii de știință au analizat fălci fosilizate, care se păstrează mai bine. Cu ajutorul tomografiei de înaltă rezoluție și al Inteligenței Artificiale, au identificat astfel de fosile în roci din Cretacicul târziu (100-72 milioane de ani), descoperite în Japonia și pe insula Vancouver (Canada).
Fosilele îi aparțin unui grup dispărut de caracatițe cu înotătoare, numit Cirrata. Analiza dimensiunii și a urmelor de uzură arată că aceste animale erau prădători activi, capabili să zdrobească prada cu mușcături puternice.
„Descoperirile noastre sugerează că primele caracatițe erau prădători gigantici din vârful lanțului trofic marin în Cretacic. Fălcile excepțional conservate indică lungimi de până la aproape 20 de metri, posibil mai mari decât ale unor reptile marine din aceeași perioadă”, spune profesorul Yasuhiro Iba.
Un aspect surprinzător a fost gradul ridicat de uzură al fălcilor. Fosilele prezintă ciobiri, zgârieturi și crăpături, semne ale unei mușcături foarte puternice. „La exemplarele dezvoltate, până la 10% din vârful fălcii era erodat, mai mult decât la cefalopodele moderne care consumă prăzi cu cochilie. Acest lucru indică interacțiuni repetate și violente cu prada”, explică Iba. Acest lucru sugerează o strategie de hrănire agresivă și un rol de vânători dominanți.
O schimbare de perspectivă
Descoperirea schimbă perspectiva asupra evoluției caracatițelor. Noile fosile împing înapoi apariția caracatițelor cu înotătoare cu aproximativ 15 milioane de ani și a grupului, în general, cu circa 5 milioane de ani, până la cu aproximativ 100 de milioane de ani în urmă, scrie EurekAlert.
Un alt indiciu interesant este uzura inegală a fălcilor: o parte era mai tocită decât cealaltă, sugerând o preferință pentru utilizarea unei singure părți. Acest fenomen, numit lateralizare, este asociat la animalele moderne cu procese cognitive avansate, indicând că aceste caracatițe timpurii ar fi putut avea deja comportamente complexe.
Mult timp s-a crezut că ecosistemele marine antice erau dominate de vertebrate, iar nevertebratele ocupau niveluri inferioare. Noile date arată însă că unele caracatițe gigantice au ajuns în vârful lanțului trofic, concurând cu prădătorii mari. „Acest studiu oferă prima dovadă directă că nevertebratele pot deveni prădători de top, inteligenți și de dimensiuni uriașe”, spune Iba.
Cercetarea deschide noi direcții pentru reconstituirea ecosistemelor antice, iar utilizarea Inteligenței Artificiale ar putea duce la descoperirea multor alte fosile ascunse.
Vă recomandăm să citiți și:
Albastrul mayașilor: pigmentul misterios mai rezistent decât aurul
Cum continuă neanderthalienii să ne influențeze chiar și în ziua de astăzi?
Un colaps misterios a schimbat Europa acum 5.000 de ani, spun oamenii de știință
Copiii neanderthalieni din Germania antică ar fi vânat țestoase minuscule, dar nu pentru a le mânca
Articolul Caracatițele gigantice stăpâneau oceanele acum 100 de milioane de ani apare prima dată în Descopera.
Această știre a fost preluată de pe portalul amintit
Această informație preluată de pe portalul mai sus amintit, nu reprezintă o informație oficială a unei autorități, însă în latura de știre prezintă o informație veridică. potrivit legii 8/1996 știrile pot fi preluate chiar de la un portal la altul, nefiind opere sau lucrări ce necesită drept de autor, însă din spirit deontologic oferim sursa acestora.
Leontiuc Marius – senior editor
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.
