Economice

2.088 de lei/MWh, prețul la energie electrică în regim de ultimă instanță în decembrie. FUI desemnat este Electrica Furnizare

“Electrica Furnizare va prelua toţi clienţii care, în luna decembrie 2021, ajung în situația de a nu avea asigurată furnizarea energiei electrice din nicio altă sursă”, arată ANRE.

Luna trecută, FUI a fost desemnată compania E.On Energie România, care a avut un preț de “doar” 2.000 de lei/MWh fără tarife și taxe. Așadar, într-o lună, prețul de FUI a mai crescut cu 88 de lei/MWh.

Electrica Furnizare  a fost desemnată FUI în decembrie  pentru că a venit cu cel mai mic preț. Urmează cele două companii de furnizare ale Enel, Enel Energie și Enel Energie Muntenia, cu 2.359 de lei/MWh, E.On Energie România cu 2.541 lei/MWh, Tinmar cu 2.601 lei și CEZ Vânzare cu nu mai puțin de 3.100 de lei/MWh.

Cine ar putea plăti acest preț enorm, în teorie

„Clienţii care doresc încheierea unui contract cu un furnizor de ultimă instanţă şi al căror contract de furnizare a energiei electrice actual încetează se pot adresa oricărui furnizor din lista de mai sus. În cazul în care clienţii sunt beneficiari de serviciu universal, iar solicitarea acestora este anterioară datei de intrare în vigoare a contractului de furnizare a energiei electrice cu furnizorul de ultimă instanţă, contractul va fi încheiat la preţul din oferta de serviciu universal. În caz contrar, clientul este preluat de către furnizorul de ultimă instanţă la preţul de ultimă instanţă, conform reglementărilor în vigoare”, se mai precizează în documentul ANRE.

Ar putea fi preluați de FUI clienții casnici de energie electrică ce nu mai au asigurată energia electrică de la furnizorul lor. Astfel, dacă din diverse motive furnizorul anunță că nu mai poate asigura energia electrică pentru locurile de consum unde are contract, el anunță atât clienții cât și ANRE asupra acestui lucru, iar clienții trec automat în furnizare de ultimă instanță, până când își găsesc alt furnizor.

Dacă apare o astfel de situație, clienții casnici ar trebui să semneze rapid un contract nou cu alt furnizor, pentru a evita să ajungă client în regim de FUI și să plătească peste 2.000 de lei/MWh, asta în teorie

Preţul de ultimă instanţă nu include tarifele reglementate de distribuţie, tariful de transport – componenta de extracţie din reţea – TL, tarif serviciu sistem, contribuţia pentru cogenerarea de înaltă eficienţă, valoarea certificatelor verzi, acciza, tariful pentru energia reactivă şi taxa pe valoarea adăugată.

Prețul este plafonat, la 1.000 de lei/MWh

Amintim că, în perioada 1 noiembrie 2021-31 martie 2022, prețul energiei electrice pentru persoanele fizice este plafonat la nivelul de 1.000 de lei/MWh, cu toate taxele și tarifele de rețea incluse, inclusiv pentru furnizarea în regim de ultimă instanță – legea nu prevede diferențieri. Așadar, dacă Electrica ajunge să preia clienți în regim de ultimă instanță, în această perioadă nu îi va putea factura cu mai mult de 1.000 de lei/MWh (dacă sunt casnici), sau 1 leu/kWh, preț final. Diferența o va primi de la bugetul de stat.

 

 

 

The post 2.088 de lei/MWh, prețul la energie electrică în regim de ultimă instanță în decembrie. FUI desemnat este Electrica Furnizare appeared first on Economica.net.

Sursa: economica.net




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 9 times, 1 visits today)
Avatar
Marius Leontiuc
absolvent WEB DESIGN Academia Britanică de Comunicare Iasi - absolvent COMUNICARE IN AFACERI Academia Britanica de Afaceri si Comunicare -absolvent JURNALISM EDITORIAL - London School University - 2019 inscris la echivalare diploma la Universitatea Politehnica Timisoara - absolvent studii de Drept Universitatea Europeană Drăgan, cursuri in Drept la Universitatea de Vest Timisoara, absolvent studii de proiectare, pastor coordonator in Biserica Protestanta Evanghelica, Android Developer pe Google Play și plugin developer la Oxwall, creator de teme Wordpress și Oxwall, operator Wordpress, Drupal, Oxwall, Osclass, Moodle, tehnologii HTML și PHP
http://www.leontiucmarius.wordpress.com/cv

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *