Economice

Suspendarea activităților din Rusia devine o problemă pentru Renault

Grupul Renault a anunțat aseară că a luat decizia de a suspenda activitățile la uzina sa din Moscova, evaluând totodată opțiunile disponibile pentru divizia AvtoVAZ.

Ca urmare a deciziei de a stopa activitatea pe piața din Rusia, șefii Renault au fost nevoiți și să ajusteze prognozele financiare pentru 2022 făcute cu doar câteva zile în urmă.

Astfel, marja operațională a grupului va scădea la 3% de la procentul de 4% estimat anterior, iar fluxul de numerar va rămâne în zona pozitivă, dar nu va mai atinge 1 miliard de euro cum se estimase.

Ținând cont de expunerea majoră a grupului francez din care face parte și Dacia pe piața rusă, reacțiile au apărut chiar de la deschiderea burselor. Astfel, În jurul orei 8.11 GMT, acţiunile Renault erau în scădere cu aproape 2%, acestea fiind cele mai mari pierderi înregistrate de o acţiune din indicele blue chip CAC40 al Bursei de la Paris.

După alte câteva ore, presa din Rusia cita analiști care menționau că oprirea producției Renault în Rusia „este o problemă” care poate duce la o penurie și mai accentuată de mașini pe piață.

Nu trebuie uitat că Renault produce anual câteva sute de mii de mașini în Rusia, fie sub marca proprie, fie sub cea a diviziei sale AvtoVAZ, Lada și acoperă circa 29% din piața de 1,7 milioane de unități a marelui stat de la răsărit.

În acest context, autoritățile ruse nu au putut rămâne impasibile. Ministerul Comerţului şi Industriei din Rusia a anunțat în jurul prânzului că va decide până la finalul săptămânii viitoare cum va folosi fabrica Renault din Moscova.

„Ministerul Comerţului şi Industriei va discuta perspectivele dezvoltării fabricii Renault din Rusia cu guvernul de la Moscova. Soluţiile comune vor fi anunţate până la finalul săptămânii viitoare. Ministerul este în contact constant cu conducerile Avtovaz şi Renault”, au anunțat oficialii ruși.

Comentariile autorităţilor ruse privind viitorul fabricii vin după ce Kremlinul a sugerat că ar putea naţionaliza activele firmelor străine care părăsesc ţara.

Cum, deocamdată, oficialii ruși au vorbit doar despre uzina Avtoframos de lângă Moscova, o mică parte din imperiul construit de Renault în Rusia, cei de la AvtoVAZ au venit și ei cu precizări.

Astfel, cele două uzine ale AvtoVAZ consideră că se pot descurca singure, fără componente auto importate din străinătate.

În acest amalgam de evenimente, analiștii Credit Suisse consideră că ieşirea Renault din Rusia este o opţiune mai bună decât o abordare de tipul „să aşteptăm şi să vedem ce se întâmplă”, chiar dacă va veni cu un cost pentru producătorul auto francez.

Totodată, cei de la JP Morgan sunt de părere că „această decizie strategică va atrage atenţia investitorilor către operaţiunile de bază ale Renault, care s-a restructurat semnificativ în ultimii ani”.

Sursa: economica.net




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 21 times, 1 visits today)
Avatar
Marius Leontiuc
absolvent WEB DESIGN Academia Britanică de Comunicare Iasi - absolvent COMUNICARE IN AFACERI Academia Britanica de Afaceri si Comunicare -absolvent JURNALISM EDITORIAL - London School University - 2019 inscris la echivalare diploma la Universitatea Politehnica Timisoara - absolvent studii de Drept Universitatea Europeană Drăgan, cursuri in Drept la Universitatea de Vest Timisoara, absolvent studii de proiectare, pastor coordonator in Biserica Protestanta Evanghelica, Android Developer pe Google Play și plugin developer la Oxwall, creator de teme Wordpress și Oxwall, operator Wordpress, Drupal, Oxwall, Osclass, Moodle, tehnologii HTML și PHP
http://www.leontiucmarius.wordpress.com/cv

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *