Arheologii din Egipt au anunțat că au descoperit mormântul lui Ptah-M-Wia, trezorierul șef al vestitului faraon Ramses al II-lea.
Mormântul lui Ptah-M-Wia este situat în Saqqara, o necropolă uriașă aflată la sud de Cairo, potrivit unui comunicat al Ministerului Turismului și Antichităților din Egipt, citat de CNN.
În ultimii ani, Saqqara a fost locul unui șir de descoperiri uimitoare, iar ultima a fost realizată de o echipă de arheologi de la Universitatea din Cairo.
Prof. Ola Al-Ajezy, care conduce actuala misiune, a declarat că mormântul lui Ptah-M-Wia are un stil aparte, constând într-un edificiu la intrarea în mormânt, sculptat cu scene care înfățișează viața defunctului, urmat de un hol cu pereți pictați.
Una dintre scenele descrise în mormânt este o procesiune care poartă ofrande, care se termină cu o scenă a unui vițel sacrificat. Multe blocuri din piatră și coloane osiriene au fost găsite sub nisip. În continuare, arheologii vor lucra pentru a studia piesele și a le pune înapoi în locurile originale din mormânt.
Ptah-M-Wia nu era doar trezorierului șef al lui Ramses al II-lea
Pe lângă mormântul fostului trezorier, arheologii au mai descoperit mormintele mai multor demnitari din dinastiile a XVIII-a și a XIX-a, printre care și un lider militar pe nume Hor Moheb.
Cunoscut uneori sub numele de Ramses cel Mare, Ramses al II-lea a condus Egiptul între 1279 și 1213 î.e.n., fiind a doua cea mai lungă domnie din istoria Egiptului. A fost al treilea faraon al celei de-a XIX-a dinastii a Egiptului.
Ptah-M-Wia nu a fost doar trezorierului șef al lui Ramses al II-lea, a mai îndeplinit o serie de roluri cheie în timpul domniei sale, inclusiv cel de scrib regal, supraveghetor șef al animalelor și șef al ofrandelor rituale la templul lui Ramses al II-lea din Teba.

Aflată la circa 32 de kilometri sud de Cairo, vasta necropolă Saqqara a servit cândva drept capitala regală Memphis. Acolo se află și cea mai veche piramidă din Egipt (Piramida în trepte a lui Djoser, datată în urmă cu circa 4.700 de ani).
Săpăturile arheologice în zonă au început în anii 1970 în căutarea mănăstirilor copte. Căutarea mormintelor egiptene antice a început în anii 1980, la sud de drumul către piramida faraonului Unas, ceea ce a dus la descoperirea unui număr mare de morminte.
În ianuarie, autoritățile au anunțat descoperirea unui depozit de puțuri funerare antice care conțineau sute de sicrie din lemn.
Vă recomandăm să citiți și:
Cine a construit, de fapt, piramidele uimitoare din Egipt?
Top 10 faraoni ai Egiptului Antic
Top 10 povești incredibile despre nașterea Egiptului antic
Articolul Arheologii din Egipt au descoperit mormântul trezorierului șef al lui Ramses al II-lea apare prima dată în Descopera.
Această știre a fost preluată de pe portalul amintit
Această informație preluată de pe portalul mai sus amintit, nu reprezintă o informație oficială a unei autorități, însă în latura de știre prezintă o informație veridică. potrivit legii 8/1996 știrile pot fi preluate chiar de la un portal la altul, nefiind opere sau lucrări ce necesită drept de autor, însă din spirit deontologic oferim sursa acestora.
Leontiuc Marius – senior editor
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.
