Austria, a jefuit o bancă din dragoste pentru iubită: ”Ea a fost femeia vieții mele”.
Pentru că a vrut să impresioneze o femeie de care se îndrăgostise nebunește, un bărbat din Austria a devenit un jefuitor de bănci. Acuzat că a furat 240.500 de euro, pe 15 octombrie 2021, într-o sucursală BKS din Vienna-Landstrasse cu un pistol, a fost condamnat la cinci ani de închisoare, scrie ORF.
Austria, a jefuit o bancă din dragoste pentru iubită
Acuzatul – divorțat și nu tocmai norocos din punct de vedere al relațiilor – cunoscuse o nouă iubită la sfârșitul anului 2020. Pentru că relația lui anterioară tocmai se rupsese din cauza dificultăților sale financiare, de data aceasta a vrut să se prefacă a fi omul bogat pentru ”noua fată”.
„Ea a fost femeia vieții mele”, a dezvăluit bărbatul de 31 de ani în fața completului de judecători, scrie vienna.at.
Din cauza ei, s-a mutat din Linz la Viena, a căutat un apartament chiar lângă al ei, iar cu banii câștigați i-a făcut o serie de cadouri: ”Asta a făcut-o fericită”.
Femeia habar n-avea că bărbatul, presupus bogat, a lucrat ca tinichigiu auto și obținuse doar un loc de muncă pentru o lună, avea datorii cu bunica lui și la bănci.
A continuat să joace rolul iubitului bogat și – pentru a păstra aparențe – chiar s-a implicat în comerțul cu cocaină. A vândut în total 150 până la 200 de grame – asta nu a fost suficient pentru a putea îndeplini dorințele femeii.

Jaf în bancă din dragoste – pentru că iubita a vrut să ”meargă la Chanel”
„A fost visul ei să meargă la Chanel”, a dezvăluit acuzatul. Pentru a face acest lucru, a decis să jefuiască o bancă. I-a fost clar: „Trebuie să o fac, altfel nu va mai merge”. O filială a BKS în al treilea district i s-a părut potrivită.
După ce a cercetat banca cu o zi înainte, a intrat la ora prânzului cu o geantă de umăr, a scos o armă de foc cumpărată legal și a îndreptat pistolul spre funcționar, spunând: „Scuzați-mă, trebuie să fac asta acum.” Apoi a cerut conținutul seifului: „Știu, acolo este seiful, deschide-l!”
Funcționarul a făcut ce i s-a spus. De atunci nu a mai putut lucra decât într-o măsură limitată și acum suferă de sindrom de stres posttraumatic.
Prada, la aproape un sfert de milion de euro, a fost mult mai generoasă decât se așteptase el. A băgat în buzunar 50.000 de euro și a mers cu ei la un bijutier, de unde și-a cumpărat imediat un Rolex.
„Întotdeauna a vrut să se prezinte mult mai bine decât era de fapt situația lui”, a spus procurorul.
În zilele următoare jafului profitabil, bărbatul și-a scos iubita la cumpărături în buticuri de lux. La Louis Vuitton și Chanel, i s-a permis să se îmbrace după pofta inimii pentru 90.000 de euro.
170.000 de euro irosiți în buticuri de lux
În momentul în care a fost arestat aproximativ patru săptămâni mai târziu – suspectul a fost identificat folosind imagini de la camera de supraveghere din bancă și o cameră video instalată în fața unui magazin de vizavi – se cheltuiseră în total 170.000 de euro.
Restul de 70.000 de euro au fost puși în subsolul iubitei, unde tânărul de 31 de ani îi ascunsese. De asemenea, arestarea a zădărnicit planurile de călătorie ale cuplului în Caraibe.
Tânărul de 31 de ani și procurorul au fost de acord cu verdictul. Decizia este, prin urmare, definitivă.
surse: ORF, vienna.at, ziarulromanesc.at
The post Austria, a jefuit o bancă din dragoste pentru iubită: ”Ea a fost femeia vieții mele” appeared first on Ziarul Romanesc Austria.
Sursa acestui editorial informativ în știri, este ziarulromanesc.at, știre pe care o preluăm.
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.
