China „nu oferă sprijin material” pentru războiul Rusiei din Ucraina, a declarat, sub protecția anonimatului, un oficial american,
Statele Unite nu au văzut China furnizând echipamente militare Rusiei sau eludând sancțiunile, a declarat oficialul american de rang înalt.
Acesta a mai spus că măsurile luate au vizat anumite companii chineze, nu guvernul.
Cinci companii din China au fost adăugate pe o listă neagră a comerțului de către Departamentul de Comerț al SUA din cauza presupusului lor sprijin acordat industriale de apărare a Rusiei.
Statele Unite nu au văzut China furnizând echipamente militare Rusiei
Oficialii americani au avertizat China că vor exista consecințe dacă Rusia va primi sprijin material pentru a continua războiul din Ucraina.
Cu toate acestea, americanii au declarat în mod constant că nu au detectat acest tip de activitate, scrie Mediafax.
„China nu oferă sprijin material. Nu am văzut RPC [Republica Populară Chineză] implicată în evaziune sistematică sau furnizând echipament militar Rusiei”, a explicat un înalt oficial al administrației Biden, potrivit Sky News.
Articolul China nu ar oferi sprijin material în războiul declanșat de Rusia în Ucraina apare prima dată în Descopera.
Această știre a fost preluată de pe portalul amintit
Această informație preluată de pe portalul mai sus amintit, nu reprezintă o informație oficială a unei autorități, însă în latura de știre prezintă o informație veridică. potrivit legii 8/1996 știrile pot fi preluate chiar de la un portal la altul, nefiind opere sau lucrări ce necesită drept de autor, însă din spirit deontologic oferim sursa acestora.
Leontiuc Marius – senior editor
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.
