Flux-stiri Stiri din Ucraina

LIVE UPDATE. Război în Ucraina, ziua 1.200. Zelenski condamnă atacurile asupra civililor din Harkov

  • Volodimir Zelenski a condamnat atacurile rusești asupra civililor din Harkov, descriindu-le drept „terorism pur” și crime sălbatice fără sens militar.
  • Harkov a fost lovit de două runde de atacuri devastatoare cu rachete și drone, soldate cu cel puțin trei morți și peste 21 de răniți în prima rundă.
  • Atacurile fac parte dintr-un val mai amplu de bombardamente nocturne rusești care au vizat aproape 20 de locații din Ucraina.

Volodimir Zelenski a acuzat forțele lui Vladimir Putin de „terorism pur” după ce Rusia a lansat sâmbătă două runde de atacuri devastatoare asupra civililor din Harkov.

O serie inițială de atacuri cu rachete și drone peste noapte – descrisă de primarul Harkovului, Ihor Terehov, drept „cel mai puternic atac” al războiului de până acum – a ucis cel puțin trei persoane și a rănit alte 21, printre răniți fiind un bebeluș de șase săptămâni și o fetiță de 14 ani. Al doilea oraș al Ucrainei a fost din nou lovit sâmbătă după-amiază cu bombe aeriene ghidate.

Avertizând că cel puțin o persoană a fost ucisă și peste 40 rănite în al doilea atac, Zelenski a declarat: „Aceasta este o altă crimă sălbatică. Bombe aeriene au fost aruncate asupra civililor din oraș – există chiar și o cale ferată pentru copii în apropiere. Acest lucru nu are sens militar. Acesta este terorism pur. Nu se poate închide ochii la asta. Și acesta nu este un fel de joc. În fiecare zi, ne pierdem poporul doar pentru că Rusia simte că poate acționa cu impunitate. Rusia trebuie forțată ferm să intre în pace”.

Atacurile asupra orașului Harkov au avut loc în contextul celui de-al doilea cel mai mare atac nocturn cu rachete și drone al Rusiei din acest război de până acum, care a vizat aproape 20 de locații din Ucraina și a implicat 452 de proiectile, a declarat Forțele Aeriene Ucrainene.

The post LIVE UPDATE. Război în Ucraina, ziua 1.200. Zelenski condamnă atacurile asupra civililor din Harkov appeared first on Aleph News.

potrivit alephnews

Acest material este publicat de alephnews.ro distribuit prin mecanismul RSS. Potrivit Legii nr. 8/1996 informațiile de presă nu sunt opere cu drept de autor și nu poartă drepturi de autor.
Salt la sursă
știrea a fost scrisă pe alephnews.ro de jurnalistul Lupea Briana




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 14 times, 1 visits today)
Vidjean Mihai
Vidjean Mihai
Mihai Vidjean - autor articole Absolvent Comunicare si Jurnalism, profesor „Științe și metode de investigare jurnalistică office@ziardestiri.ro
https://ziardestiri.ro/

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *