Flux-stiri

Norocosul ghinionist. Un bărbat a câştigat la loto în Belgia, dar nu poate revendica premiul

  • Un algerian care a câştigat 250.000 de euro la un bilet răzuibil de 5 euro în Belgia are dificultăţi în a-şi revendica premiul din cauza statutului său de cetăţean fără acte.
  • Premiul este prea mare pentru a fi plătit în numerar, iar bărbatul nu are actele necesare pentru a-şi deschide un cont bancar.
  • Un prieten care a încercat să revendice banii pentru el a fost reţinut pentru scurt timp, fiind suspectat de furt.

Un algerian care a câştigat 250.000 de euro la un bilet răzuibil de 5 euro în Belgia are dificultăţi în a-şi revendica premiul din cauza statutului său de cetăţean fără acte. Premiul este prea mare pentru a fi plătit în numerar, iar bărbatul nu are actele necesare pentru a-şi deschide un cont bancar.

Un prieten care a încercat să revendice banii pentru el a fost reţinut pentru scurt timp, fiind suspectat de furt. Câştigătorul spune că vrea să folosească banii pentru a-şi construi o viaţă în Belgia, potrivit BBC.

„Când voi primi banii, îmi voi cumpăra o locuinţă în Bruxelles. Şi poate o maşină”, a declarat bărbatul, a cărui identitate nu a fost dezvăluită, pentru ziarul belgian Het Laatste Nieuws.

Mai întâi, însă, trebuie să găsească o modalitate de a revendica banii.

Bărbatul în vârstă de 28 de ani nu are acte de identitate valabile şi nici un loc de trai permanent, potrivit postului de televiziune belgian VRT.

Pentru că nu poate deschide un cont bancar, compania de loterie nu va face plata, a declarat avocatul bărbatului, Alexander Verstraete.

„Căutăm acele documente care pot dovedi identitatea sa. El va trebui să îşi contacteze familia din Algeria”, a declarat avocatul. Avocatul a spus, de asemenea, că autorităţile au promis că nu îl vor expulza pe bărbat până când acesta nu va primi premiul.

Câştigătorul a părăsit Algeria în urmă cu patru luni, călătorind cu barca spre Spania, potrivit presei belgiene. De acolo, a mers pe jos prin Spania şi Franţa înainte de a ajunge în Belgia. El a vrut să călătorească mai departe în Regatul Unit, dar acum spune că preferă să rămână în Belgia şi speră să îşi întemeieze o familie.

The post Norocosul ghinionist. Un bărbat a câştigat la loto în Belgia, dar nu poate revendica premiul appeared first on Aleph News.

potrivit alephnews




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 13 times, 1 visits today)
Vidjean Mihai
Vidjean Mihai
Mihai Vidjean - autor articole Absolvent Comunicare si Jurnalism, profesor „Științe și metode de investigare jurnalistică office@ziardestiri.ro
https://ziardestiri.ro/

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *