stiinta

Oamenii vor fi „atacați cibernetic”. Avertisment despre forța explozivă a inteligenței artificiale

Yuval Harari, renumitul filosof și autor al „Sapiens”, are un avertisment sumbru. Societatea trebuie să înceapă să reglementeze inteligența artificială, pentru că altfel marile companii vor putea fi capabile să „atace cibernetic” oamenii.

Harari crede că progresul rapid în domeniul inteligenței artificiale ar putea duce la o populație de „oameni atacați cibernetic”. Pentru a face față acestei probleme, filosoful îndeamnă liderii din întreaga lume să înceapă să reglementeze inteligența artificială și eforturile de colectare de date desfășurate de corporații.

„A ataca cibernetic o ființă umană înseamnă să înțelegi acea persoană mai bine decât se cunoaște pe sine. Iar după aceea o poți manipula tot mai mult”, a explicat Harari.

„Netflix ne spune ce să vizionăm și Amazon ne spune ce se cumpărăm”

La baza problemei stă proliferarea companiilor de tehnologie care colectează cantități imense de date despre utilizatorii lor. Harari se teme că oamenii cedează tot mai mult din viețile personale entităților private care nu au cele mai bune intenții.

„Netflix ne spune ce să vizionăm și Amazon ne spune ce se cumpărăm. În cele din urmă, în 10 sau 20 de ani, acești algoritmi ne vor spune ce să studiem la universitatea și unde să lucrăm și cu cine să ne căsătorim și cu cine să votăm”, a spus Harari.

Yuval Harari îndeamnă națiunile să ia în serios amenințarea inteligenței artificiale, sugerând că legi clare și stricte trebuie adoptate pentru a ne asigura că datele nu sunt folosite pentru a manipula publicul, scrie Futurism.

„Nu poți reglementa forța explozivă a inteligenței artificiale la nivel național”

„Cu siguranță, am ajuns într-un moment în care avem nevoie de cooperară globală. Nu poți reglementa forța explozivă a inteligenței artificiale la nivel național. Datele nu ar trebui să fie niciodată concentrate într-un singur loc. Asta este o rețetă pentru dezastru”, a adăugat Harari.

Avertismentul este cutremurător, însă plauzibil, în special având în vedere faptul că unele companii încearcă să-și convingă utilizatorii să respingă realitatea fizică și să adopte o realitate virtuală.

Vă mai recomandăm să citiți și:

Un dinozaur avertizează omenirea: „Nu alegeți extincția!”. Campanie ONU inedită pentru schimbările climatice

Un astrofizician avertizează că omenirea riscă „să fiarbă ca o broască într-o oală cu apă clocotită”

Oamenii de știință de la MIT au creat primul algoritm de inteligență artificială psihopat

Președintele Microsoft: Așteptați-vă la „un viitor orwellian” dacă nu adoptăm legi pentru a controla inteligența artificială

Articolul Oamenii vor fi „atacați cibernetic”. Avertisment despre forța explozivă a inteligenței artificiale apare prima dată în Descopera.

Această știre a fost preluată de pe portalul amintit
Această informație preluată de pe portalul mai sus amintit, nu reprezintă o informație oficială a unei autorități, însă în latura de știre prezintă o informație veridică. potrivit legii 8/1996 știrile pot fi preluate chiar de la un portal la altul, nefiind opere sau lucrări ce necesită drept de autor, însă din spirit deontologic oferim sursa acestora.

Leontiuc Marius – senior editor




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 19 times, 1 visits today)
Avatar
Marius Leontiuc
absolvent WEB DESIGN Academia Britanică de Comunicare Iasi - absolvent COMUNICARE IN AFACERI Academia Britanica de Afaceri si Comunicare -absolvent JURNALISM EDITORIAL - London School University - 2019 inscris la echivalare diploma la Universitatea Politehnica Timisoara - absolvent studii de Drept Universitatea Europeană Drăgan, cursuri in Drept la Universitatea de Vest Timisoara, absolvent studii de proiectare, pastor coordonator in Biserica Protestanta Evanghelica, Android Developer pe Google Play și plugin developer la Oxwall, creator de teme Wordpress și Oxwall, operator Wordpress, Drupal, Oxwall, Osclass, Moodle, tehnologii HTML și PHP
http://www.leontiucmarius.wordpress.com/cv

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *