Stiri din Austria

„Polițiști falși”: Poliția austriacă avertizează cu privire la înșelătoria momentului

Ştiri Germania – „Polițiști falși”, înşelătoria momentului în Austria. Tot mai multe persoane din Austria au fost în ultima vreme ținta escrocilor care se prefaceu a fi ofițeri de poliție. Iată ce trebuie să știți ca să nu ajungeţi să fiţi victime.

Poliția austriacă a avertizat publicul cu privire la o înșelătorie care se pare că a revenit în țară: trucul „falșilor ofițeri de poliție”.

Potrivit autorităților, suspecții își contactează victimele telefonic, spunând că sunt de la poliție. Apoi încearcă diferite tehnici pentru a obține bani de la oameni. În cea mai recentă versiune a infracţiunii, suspecții se prefac a fi oficiali ai organismului internațional de poliție Interpol.

Într-un caz raportat poliției, un bărbat a fost contactat telefonic și i s-a spus că, pe parcursul unei investigații internaționale a poliției, numele său a fost asociat cu numeroase conturi bancare. Criminalii i-au spus că riscă să-și piardă economiile dacă nu își transferă banii într-un portofel Bitcoin securizat. Tânărul de 26 de ani a urmat instrucțiunile și a transferat bani în cont.

Un alt caz a implicat un bărbat în vârstă de 37 de ani, căruia i s-a comunicat că vorbește cu un oficial Interpol. Persoana a explicat, în limba engleză, că au fost găsite documente cu identitatea victimei și folosite pentru a deschide mai multe conturi bancare false. Victimei i s-a cerut să confirme ce conturi i-au aparținut cu adevărat și a fost instruit să efectueze mai multe tranzacții folosind criptomonede.

În ambele cazuri poliţi a spus că sunt sume mari, de peste 10.000 de euro, dar fără să dezvăluie suma exactă.

>>> „Miros de descompunere”, poliţia austriacă alertată. Ce au descoperit agenţii

„Polițiști falși”, înşelătoria momentului în Austria. Cum să evitați să fiţi victimă

Poliția austriacă a reiterat publicului că nu solicită niciodată ca tranzacțiile în numerar să fie efectuate prin telefon. De asemenea, autoritățile recomandă oprirea imediată a apelurilor suspecte și apoi apelarea poliției la numărul 133. Mai multe detalii AICI >>> Numere de urgență în Austria, tot ce trebuie să ştiţi

De asemenea, autoritățile reamintesc populației să nu dezvăluie la telefon niciun detaliu despre circumstanțe financiare sau date importante.

De asemenea, este de remarcat faptul că cererile de plată sunt în criptomonede, deoarece numerarul nu este urmăribil. Dacă vi se cere să trimiteți bani printr-un bitcoin sau alt portofel cripto, în orice circumstanță, trebuie să vă alarmaţi.

>>> Escroci români, demascaţi de jurnalişti. Spuneau că sunt surzi și că strâng bani în scopuri caritabile

Alte escrocherii comune

Recent, poliția austriacă a avertizat despre alte escrocherii, una în special referitoare la compania poștală DHL. Mesajele SMS sunt trimise oamenilor, menite să arate ca o notificare de la serviciul de livrare DHL.

Mesajul arată de obicei că un „pachet în așteptare” este disponibil și este „ultima șansă de a-l ridica”, înainte de a invita destinatarul să facă clic pe un link.

Cu toate acestea, linkul instalează apoi malware pe telefonul destinatarului invitându-l să instaleze o aplicație.

Autoritățile le reamintesc oamenilor să nu facă clic pe linkuri. În schimb, accesați site-ul web oficial și verificați informațiile sau sunați la companie pentru a confirma.

>>> Austria: Doi români, protagoniștii unor scene violente într-o casă de pariuri din Krems

Sursa: Krone, ZiarulRomanesc.at

The post „Polițiști falși”: Poliția austriacă avertizează cu privire la înșelătoria momentului appeared first on Ziarul Românesc Austria.

Sursa acestui editorial informativ în știri, este ziarulromanesc.at, știre pe care o preluăm.




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 31 times, 1 visits today)
Avatar
Marius Leontiuc
absolvent WEB DESIGN Academia Britanică de Comunicare Iasi - absolvent COMUNICARE IN AFACERI Academia Britanica de Afaceri si Comunicare -absolvent JURNALISM EDITORIAL - London School University - 2019 inscris la echivalare diploma la Universitatea Politehnica Timisoara - absolvent studii de Drept Universitatea Europeană Drăgan, cursuri in Drept la Universitatea de Vest Timisoara, absolvent studii de proiectare, pastor coordonator in Biserica Protestanta Evanghelica, Android Developer pe Google Play și plugin developer la Oxwall, creator de teme Wordpress și Oxwall, operator Wordpress, Drupal, Oxwall, Osclass, Moodle, tehnologii HTML și PHP
http://www.leontiucmarius.wordpress.com/cv

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *