Economice

Tesla și-a dublat producția din Germania față de perioada verii

Producătorul american de mașini electrice Tesla a anunțat că noua sa uzină din Germania și-a dublat capacitatea de producție față de lunile de vară. Astfel, de pe liniile de asamblare au ieșit săptămânal în septembrie circa 2.000 de mașini față de doar 1.000 pe săptămână în perioada iulie – august.

În ciuda acestei dublări, producția rămâne mult sub obiectiv. În planurile șefului Tesla, Elon Musk, uzina din Grünheide ar trebui să asambleze anual circa 500.000 de mașini. Deocamdată, cei 12.000 de angajați reușesc să scoată pe piață doar o cincime din capacitatea instalată, însă Elon Musk promite o „creștere rapidă” a producției în următoarea perioadă.

Pe lângă majorarea producției din Germania, Tesla se apropie vertiginos de debutul livrărilor capului tractor Semi și a camionetei Cybertruck. Întârziate ani buni, ambele proiecte par acum gata de a fi livrate clienților. Primele Tesla Semi ar trebui să ajungă în posesia producătorului de băuturi răcoritoare Pepsi înainte de finalul acestui an, iar în 2024 producția ar treui să urce la circa 50.000 de unități pe an.

Semnificativ mai scump decât prețul inițial, Cybertruck este în proces de industrializare la uzina Tesla din Texas. Producția efectivă ar trebui să debuteze acolo la jumătatea anului viitor.

Odată depășite problemele cu extinderea companiei în Europa și cu întârzierile intrării în producție ale modelelor Semi și Cybertruck, Elon Musk pare gata de a deschide drumul unui model de autoturism cu preț redus. Chiar dacă modul său de a comunica proiectele Tesla pare mai degrabă gândit pentru a menține atenția asupra companiei și a atrage potențiali clienți mai degrabă prin imagine decât prin calitatea produselor, afacerea lui Musk avansează an de an. În viitorul apropiat sunt așteptate detalii despre un nou model Tesla, un autoturism al cărui cost de producția ar trebui să fie la jumătate față de cel al Model 3 sau Model Y.

Sursa: economica.net




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 13 times, 1 visits today)
Avatar
Marius Leontiuc
absolvent WEB DESIGN Academia Britanică de Comunicare Iasi - absolvent COMUNICARE IN AFACERI Academia Britanica de Afaceri si Comunicare -absolvent JURNALISM EDITORIAL - London School University - 2019 inscris la echivalare diploma la Universitatea Politehnica Timisoara - absolvent studii de Drept Universitatea Europeană Drăgan, cursuri in Drept la Universitatea de Vest Timisoara, absolvent studii de proiectare, pastor coordonator in Biserica Protestanta Evanghelica, Android Developer pe Google Play și plugin developer la Oxwall, creator de teme Wordpress și Oxwall, operator Wordpress, Drupal, Oxwall, Osclass, Moodle, tehnologii HTML și PHP
http://www.leontiucmarius.wordpress.com/cv

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *