Economice

1.727 de cazuri noi de COVID-19 în ultimele 24 de ore

Până sâmbătă, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.775.572 de cazuri de COVID-19, dintre care 10.258 sunt pacienţi reinfectaţi, testaţi pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima trecere prin boală.

Potrivit GCS, 1.675.184 pacienţi au fost declaraţi vindecaţi.

La nivel naţional, au fost prelucrate 10.698.209 de teste RT-PCR şi 10.698.209 de teste rapide antigenice.

În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.447 teste RT-PCR (5.526 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 5.921 la cerere) şi 25.582 de teste rapide antigenice.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 392 de persoane au fost reconfirmate cu COVID-19.

180 de decese

Un număr de 180 de decese – 87 bărbaţi şi 93 femei – la pacienţi infectaţi cu virusul SARS-CoV-2 au fost raportate în ultimele 24 de ore, dintre care 19 anterioare intervalului de referinţă, a precizează Grupul de Comunicare Strategică.

Persoanele decedate erau internate în spitale din judeţele Alba, Arad, Argeş, Bacău, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Botoşani, Brăila, Braşov, Buzău, Caraş-Severin, Cluj, Constanţa, Dâmboviţa, Dolj, Galaţi, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomiţa, Maramureş, Mehedinţi, Mureş, Neamţ, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiş, Tulcea, Vâlcea, Vrancea şi municipiul Bucureşti.

Cele 19 decese anterioare intervalului de referinţă au survenit în judeţele în judeţele Bacău, Braşov, Galaţi, Giurgiu, Neamţ, Tulcea, în lunile octombrie 2021 şi noiembrie 2021.

Dintre cele 180 de decese, două au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 la categoria de vârstă 50-59 ani, 44 la categoria de vârstă 60-69 ani, 60 la categoria de vârstă 70-79 ani şi 57 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Conform GCS, 173 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienţi care au prezentat comorbidităţi, 2 pacienţi decedaţi nu au înregistrat comorbidităţi, iar pentru 5 pacienţi decedaţi nu au fost raportate comorbidităţi până în prezent.

Din totalul de 180 de pacienţi decedaţi, 162 erau nevaccinaţi şi 18 vaccinaţi. Cei 18 pacienţi decedaţi vaccinaţi aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 ani şi peste 80 de ani. 16 dintre pacienţii vaccinaţi care au decedat prezentau comorbidităţi, iar pentru 2 pacienţi nu au fost raportate comorbidităţi.

De la începutul pandemiei, până sâmbătă, 56.169 de persoane diagnosticate cu infecţie cu SARS-CoV-2 au decedat.

The post 1.727 de cazuri noi de COVID-19 în ultimele 24 de ore appeared first on Economica.net.

Sursa: economica.net




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 15 times, 1 visits today)
Avatar
Marius Leontiuc
absolvent WEB DESIGN Academia Britanică de Comunicare Iasi - absolvent COMUNICARE IN AFACERI Academia Britanica de Afaceri si Comunicare -absolvent JURNALISM EDITORIAL - London School University - 2019 inscris la echivalare diploma la Universitatea Politehnica Timisoara - absolvent studii de Drept Universitatea Europeană Drăgan, cursuri in Drept la Universitatea de Vest Timisoara, absolvent studii de proiectare, pastor coordonator in Biserica Protestanta Evanghelica, Android Developer pe Google Play și plugin developer la Oxwall, creator de teme Wordpress și Oxwall, operator Wordpress, Drupal, Oxwall, Osclass, Moodle, tehnologii HTML și PHP
http://www.leontiucmarius.wordpress.com/cv

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *