Potrivit statisticilor publicate vineri, în această ţară, care are o populaţie de 5,5 milioane de locuitori, 15.278 de persoane au fost confirmate pozitiv în ultimele 24 de ore.
Într-o declaraţie publicată pe Facebook, ministrul slovac al Sănătăţii a recunoscut însă că acest număr record a fost atins din cauza unor motive care ţin, parţial, de metodologie.
Unele dintre rezultatele testelor PCR au fost introduse în sistemul informatic naţional cu o anumită întârziere, iar acesta ar fi motivul care a dus la stabilirea unui nou record de infectări zilnice.
Totuşi, ministrul slovac nu a negat faptul că tendinţa de creştere a numărului de infectări este deosebit de puternică, fiind independentă de acea lipsă de acurateţe a sistemului naţional de centralizare a cazurilor de coronavirus.
Experţii în sănătate atribuie acest număr ridicat de infectări ratei scăzute de vaccinare a populaţiei generale din Slovacia. Până vineri, doar 45% din totalul rezidenţilor slovaci erau vaccinaţi cu schemă completă.
Din cele peste 3.400 de persoane spitalizate cu COVID-19 în Slovacia, doar 15,5% sunt vaccinate cu schemă completă, potrivit statisticilor oficiale.
Slovacia se afla stare de urgenţă din 25 noiembrie, care permite, printre altele, impunerea unor restricţii de circulaţie. În aceeaşi zi, un lockdown generalizat a intrat în vigoare.
Sursa foto: Euractiv.com
The post Număr record de infectări cu SARS-CoV-2 în Slovacia appeared first on Economica.net.
Sursa: economica.net
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.
