
- Florin Roman și-a anunțat demisia printr-un mesaj pe pagina de Facebook.
- În locul său, Virgil Popescu va prelua interimatul.
- Klaus Iohannis a semnat actul de demitere vineri.
Vineri, Klaus Iohannis a semnat decretul prin care se ia act de demisia lui Florin Roman din funcţia de ministrul Cercetării, Inovării şi digitalizării, constatându-se încetarea funcţiei de membru al Guvernului.
Totodată, şeful statului a semnat decretul de desemnare a lui Virgil-Daniel Popescu, ministrul Energiei, ca ministru al Cercetării, Inovării şi Digitalizării, interimar.
Preşedintele României, Klaus Iohannis, a anunţat miercuri că a primit demisia ministrului Cercetării, Florin Roman. Demisia va fi acceptată, a spus preşedintele.
Ministrul Cercetării, Inovării şi Digitalizării, Florin Roman, a demisionat miercuri în urma acuzaţiilor de plagiat. Acesta a făcut anunţul privind demisia pe Facebook.
The post Demisia lui Florin Roman a fost semnată de Klaus Iohannis. Virgil Popescu a preluat interimatul appeared first on Aleph News.
potrivit alephnews
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.



