Austria, inflația este de neoprit: 7,2% pentru aprilie. ”Viața devine considerabil mai scumpă”
Rata inflației pentru aprilie 2022 este de așteptat să fie de 7,2%, conform calculelor Statistics Austria, ca parte a unei estimări rapide. Comparativ cu luna precedentă, nivelul prețurilor este de așteptat să crească cu 0,3%.

Austria, inflația este de neoprit
”Viața în Austria devine considerabil mai scumpă. Potrivit unei estimări inițiale, prețurile de consum vor crește cu 7,2% în aprilie 2022. Pe lângă creșterea continuă a prețurilor care determină inflația pentru combustibil și produse energetice, alimentele au și ele un preț suplimentar și implicit efect de creștere.” a declarat director general al Institutului de Statistică Austria, Tobias Thomas.
Citirea IPC și alte rezultate pentru aprilie 2022 vor fi anunțate pe 18 mai 2022.
Indicele prețurilor de consum (IPC), aprilie 2022
- +7,2% față de aceeași lună a anului trecut (estimare preliminară rapidă)
- +0,3% față de luna precedentă (estimare preliminară rapidă)
Indicele armonizat al prețurilor de consum (IAPC), aprilie 2022
- +7,2% față de aceeași lună a anului trecut (estimare preliminară rapidă)
- +0,6% față de luna precedentă (estimare preliminară rapidă)
The post Austria, inflația este de neoprit: 7,2% pentru aprilie. ”Viața devine considerabil mai scumpă” appeared first on Ziarul Romanesc Austria.
Sursa acestui editorial informativ în știri, este ziarulromanesc.at, știre pe care o preluăm.
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.
