
- Armata lui Vladimir Putin este în pragul colapsului după ce a pierdut încă un oraș cheie în urma contraofensivei Ucrainei, potrivit generalului-locotenent în retragere al armatei americane H.R. McMaster.
- Sâmbătă (1 octombrie), forțele ucrainene au pătruns în orașul Lyman, în estul țării, pe care Rusia îl folosea ca centru logistic.
- Ministerul rus al Apărării a anunțat că și-a retras trupele din zonă în cursul aceleiași zile.
Armata lui Vladimir Putin este în pragul colapsului după ce a pierdut încă un oraș cheie în urma contraofensivei Ucrainei, potrivit generalului-locotenent în retragere al armatei americane H.R. McMaster.
Sâmbătă (1 octombrie), forțele ucrainene au pătruns în orașul Lyman, în estul țării, pe care Rusia îl folosea ca centru logistic. Ministerul rus al Apărării a anunțat că și-a retras trupele din zonă în cursul aceleiași zile.
În declarație se spunea: „În legătură cu crearea unei amenințări de încercuire, trupele aliate au fost retrase din așezarea Lyman către linii mai avantajoase.”
Aproximativ 5.000 de soldați ucraineni ar fi înconjurat orașul. Pentru ca lucrurile să fie și mai jenante, înfrângerea a venit la doar o zi după ce Putin a anexat ilegal regiunea Donețk, unde se află Lyman.
Potrivit lui McMaster, pierderea orașului Lyman s-ar putea transforma destul de ușor într-o „serie de înfrângeri în cascadă a forțelor rusești”.
În cadrul emisiunii „Face the Nation” de la CBS, el a declarat: „Ceea ce am putea găsi aici este într-adevăr marginea prăpastiei prăbușirii armatei ruse în Ucraina, o prăbușire morală. Cred că trebuie să fie într-adevăr la un punct de rupere. Dacă ne uităm doar la numărul de victime, la zona vastă pe care încearcă să o apere, iar acum, desigur, Rusia încearcă să mobilizeze recruți și să îi trimită pe front fără pregătire. Cred că este, de asemenea, foarte important să înțelegem că aceste forțe care sunt în plină retragere, acum în afara orașului Lyman, au fost de fapt prima rundă de mobilizare.
Amintiți-vă că atunci când Putin încerca să recruteze din ce în ce mai mulți oameni, plătind cam de trei ori salariul mediu pentru a obține așa-ziși voluntari care să meargă înainte, aceste forțe au fost antrenate în grabă, aruncate pe acel front, iar acestea sunt forțele care se prăbușesc chiar acum.”
The post Armata lui Putin este „în pragul colapsului”, după ce rușii au pierdut un oraș cheie, afirmă fostul șef al armatei appeared first on Aleph News.
potrivit alephnews
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.



