Flux-stiri

Casa Albă critică interzicerea reprezentărilor drag queens în Tennessee, calificând-o drept „ridicolă” și „periculoasă”

  • Casa Albă a criticat un text de lege tocmai semnat de guvernatorul republican din Tennessee, care va limita în mare măsură spectacolele de drag queen în locurile publice.
  • Tennessee este primul stat american care a legiferat împotriva reprezentărilor drag queen-urilor.
  • Spectacolele de drag queen sunt unul dintre cele mai recente câmpuri de luptă din ceea ce este cunoscut în Statele Unite ca „războaie culturale” .

„Ridicol” și „periculos”: Casa Albă a criticat vineri, 3 martie, un text de lege tocmai semnat de guvernatorul republican din Tennessee, care va limita în mare măsură spectacolele de drag queen în locurile publice, informează Le Figaro 

„Acest tip de decizii ridicole nu sunt doar inutile, ci sunt periculoase” , mai ales „într-un moment în care americanii LGBT+ se confruntă cu un risc mai mare de violență, probleme de sănătate mintală” , a denunțat Karine Jean-Pierre, purtătorul de cuvânt al președintelui Joe Biden.

Tennessee este primul stat american care a legiferat împotriva reprezentărilor drag queen-urilor în numele, potrivit autorităților locale, protecției copiilor împotriva emisiunilor considerate prea sexualizate. I s-ar putea alătura și alții. Texas, Kansas sau chiar Arizona: în peste o duzină de state, aleșii au propus texte similare.

„Războaiele culturale”

Spectacolele de drag queen sunt unul dintre cele mai recente câmpuri de luptă din ceea ce este cunoscut în Statele Unite ca „războaie culturale” . Acestea sunt dezbateri alimentate de aleșii conservatori și de dreapta religioasă, care se învârt în esență în jurul genului, sexualității și identității. Opoziția față de „drag shows” ia uneori o întorsătură violentă. În 2022, organizația pentru drepturile LGBT+ GLAAD a înregistrat 141 de proteste sau amenințări împotriva spectacolelor de drag queens.

The post Casa Albă critică interzicerea reprezentărilor drag queens în Tennessee, calificând-o drept „ridicolă” și „periculoasă” appeared first on Aleph News.

potrivit alephnews




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 13 times, 1 visits today)
Vidjean Mihai
Vidjean Mihai
Mihai Vidjean - autor articole Absolvent Comunicare si Jurnalism, profesor „Științe și metode de investigare jurnalistică office@ziardestiri.ro
https://ziardestiri.ro/

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *