stiinta

Cum va evolua epidemia în perioada următoare? Anunțul lui Valeriu Gheorghiţă

Valul 4 al pandemiei nu seamănă cu valurile anterioare, pentru că varianta Delta este de cel puțin 2 ori mai contagioasă față de varianta inițială, spune medicul Valeriu Gheorghiţă. Evoluția valului este greu de prezis, dar prin vaccinare, boala se transformă într-o banală răceală.

Întrebat cum estimează că va evolua epidemia în perioada următoare, medicul a răspuns că a văzut foarte multe discuții despre momentul în care se va ajunge în faza de platou.

„Ne uităm la celelalte țări care deja trec prin valul 4, dar au o rată mare de acoperire vaccinală. Se observă că acest val 4 nu seamănă cu valurile anterioare, pentru că varianta Delta este de cel puțin 2 ori mai contagioasă față de varianta inițială. Înseamnă că are această capacitate de a genera în continuu noi cazurim sute și mii de cazuri care evident provin din rândul persoanelor care nu sunt sub nicio formă protejate pentru că nu au fost vaccinate, pentru că nu au trecut prin boală”, spune medicul.

Vaccinarea, esențială pentru limitarea deceselor cu varianta Delta

Acesta menționează Marea Britanie, care are în continuare un număr mare de cazuri noi.

„Beneficiul vaccinării se va regăsi în faptul că, chiar dacă avem un număr mare de cazuri noi, numărul de spitalizări, de cazuri din terapie intensivă și numărul de decese va fi foarte foarte redus. Din acest punct de vedere putem să spunem că într-adevăr transformăm o boală care astăzi generează câteva sute de decese în fiecare zi într-o banală răceală, o banală viroză respiratorie care nu va mai avea impact pe mortalitate și pe sistemul sanitar. La acest lucru ne va ajuta foarte mult vaccinarea. De asta spun că este greu de prezis care va fi evoluția acestui val pentru că varianta Delta se răspândește mult mai ușor”, afirmă Valeriu Gheorghiţă, potrivit Mediafax.

Astfel, ori de câte ori vorbim despre mulți oameni, de interacțiune, de expunere frecventă la infecție, vom avea un risc crescut de cazuri noi.

Articolul Cum va evolua epidemia în perioada următoare? Anunțul lui Valeriu Gheorghiţă apare prima dată în Descopera.

Această știre a fost preluată de pe portalul amintit
Această informație preluată de pe portalul mai sus amintit, nu reprezintă o informație oficială a unei autorități, însă în latura de știre prezintă o informație veridică. potrivit legii 8/1996 știrile pot fi preluate chiar de la un portal la altul, nefiind opere sau lucrări ce necesită drept de autor, însă din spirit deontologic oferim sursa acestora.

Leontiuc Marius – senior editor




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 7 times, 1 visits today)
Avatar
Marius Leontiuc
absolvent WEB DESIGN Academia Britanică de Comunicare Iasi - absolvent COMUNICARE IN AFACERI Academia Britanica de Afaceri si Comunicare -absolvent JURNALISM EDITORIAL - London School University - 2019 inscris la echivalare diploma la Universitatea Politehnica Timisoara - absolvent studii de Drept Universitatea Europeană Drăgan, cursuri in Drept la Universitatea de Vest Timisoara, absolvent studii de proiectare, pastor coordonator in Biserica Protestanta Evanghelica, Android Developer pe Google Play și plugin developer la Oxwall, creator de teme Wordpress și Oxwall, operator Wordpress, Drupal, Oxwall, Osclass, Moodle, tehnologii HTML și PHP
http://www.leontiucmarius.wordpress.com/cv

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *