Flux-stiri

Grevă generală în Italia. MAE a emis o atenţionare de călătorie

gara din milanogara din milano

Atenţionare de călătorie emisă de Ministerul Afacerilor Eexterne pentru una din destinaţiile preferate de români: Luni va fi grevă generală în Italia.

Ministerul Afacerilor Externe a emis o atenţionare de călătorie pentru românii care se află sau urmează să ajungă în Italia. Luni, statul italian va fi afectat de o grevă generală.

Ministerul Afacerilor Externe din România informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau doresc să călătorească în Republica Italiană că, luni, mai multe organizaţii sindicale vor organiza o grevă generală.

Protestul va ţine 24 de ore şi va afecta serviciile publice şi private din domeniul transporturilor, activitatea mai multor instituţii publice, şcoli şi administraţia de stat.

„Sunt preconizate perturbări la nivelul transportului feroviar, aerian, maritim şi al transportului local. În ceea ce priveşte transportul regional şi local, sunt asigurate serviciile esenţiale între orele 07:00-10:00, respectiv 18:00-21:00. De asemenea, în principalele oraşe italiene sunt anunţate manifestaţii”, anunţă MAE.

Pentru mai multe informaţii cu privire la serviciile afectate de greva generală, cetăţenii români sunt rugaţi să consulte site-urile Ministerului italian al Infrastructurii şi Transporturilor, ale administraţiilor publice implicate şi ale companiilor de transport cu care intenţionează să se deplaseze.

Cetăţenii români pot solicita şi asistenţă consulară, precizează MAE.

The post Grevă generală în Italia. MAE a emis o atenţionare de călătorie appeared first on Aleph News.

potrivit alephnews




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 15 times, 1 visits today)
Vidjean Mihai
Vidjean Mihai
Mihai Vidjean - autor articole Absolvent Comunicare si Jurnalism, profesor „Științe și metode de investigare jurnalistică office@ziardestiri.ro
https://ziardestiri.ro/

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *