Stiri din Austria

Iată ce se întâmplă când un asteroid lovește Viena

Iată ce se întâmplă când un asteroid lovește Viena! Te-ai întrebat vreodată ce s-ar întâmpla dacă un asteroid ar lovi orașul tău natal? Cu ajutorul instrumentului online “Asteroid Launcher” al dezvoltatorului Neal Agarwal, acest lucru poate fi calculat cu ușurință.
Cu ajutorul instrumentului “Asteroid Launcher” puteți calcula forța distructivă pe care ar avea-o un asteroid la locul de reședință al dumneavoastră.

Citiți și: Costă mai mult decât un Porsche: cea mai scumpă geantă pusă în vânzare la Viena

Iată ce se întâmplă când un asteroid lovește Viena

Calculatorul lui Agarwal vă permite să introduceți dimensiunea, viteza și unghiul de impact al asteroidului, precum și materialul corpului ceresc. Simularea ia în considerare asteroizii din fier, rocă, carbon, gheață și chiar aur pur.

În cazul unui impact în centrul orașului Viena, acesta devine distrugător de la un diametru de aproximativ 40 de metri. Deși asteroidul stâncos ar exploda la 12 kilometri deasupra Vienei, ar elibera o energie echivalentă cu explozia a 3 megatone de TNT.

Rezultă o minge de foc cu un diametru de un kilometru. Oamenii din întreaga zonă urbană a Vienei ar suferi arsuri de gradul trei, iar copacii pe o rază de 12 kilometri ar începe să ardă. Chiar și în Pressbaum, sunt probabile arsuri de gradul 2. Se estimează că peste 160.000 de persoane ar muri.

Citiți și: Coadă la Louis Vuitton, în centrul Vienei, aștepți și o oră să poți intra: ”Nu am mai văzut așa ceva!”

Cratere cu un asteroid de 90 de metri

Dar dacă asteroidul va ajunge pe Pământ – diametrul este acum de 90 de metri – craterul va fi de mărimea orașel. Numai unda de șoc ar distruge majoritatea clădirilor din Viena. Dar nu trebuie să vă faceți griji: un astfel de impact are loc pe Pământ la fiecare 2.000 de ani.

Un asteroid de fier cu o dimensiune de 500 de metri și un unghi de impact de 45 de grade ar crea la Viena un crater de 10 kilometri lungime și 500 de metri adâncime. Hainele ar începe să ardă în Wiener Neustadt și St. Pölten, iar oamenii din Amstetten ar fi suferit arsuri de gradul 2. Numai unda de șoc ar fi provocat prăbușirea unor case de la o distanță de până la Graz. Un cutremur cu magnitudinea 5 ar provoca totuși pagube în Salzburg sau Klagefurt.

Misiunea DART testează apărarea împotriva asteroizilor

Pentru a nu fi lipsiți de apărare în fața unor astfel de asteroizi, există programul DART al NASA și ESA. În timpul misiunii, o sondă a lovit asteroidul Dimorphos, de 180 de metri, la sfârșitul lunii septembrie. A reușit să îl devieze minim pe orbita sa în jurul unui al doilea asteroid.

În viitor, asteroizii care s-ar afla pe o traiectorie de coliziune cu Pământul ar putea fi, de asemenea, deviați în acest mod. Cu condiția ca acestea să fie descoperite suficient de devreme.

surse: FutureZone, ZiarulRomanesc.at

Postarea Iată ce se întâmplă când un asteroid lovește Viena a apărut prima pe Ziarul Românesc Austria.

Sursa acestui editorial informativ în știri, este ziarulromanesc.at, știre pe care o preluăm.




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 17 times, 1 visits today)
Avatar
Marius Leontiuc
absolvent WEB DESIGN Academia Britanică de Comunicare Iasi - absolvent COMUNICARE IN AFACERI Academia Britanica de Afaceri si Comunicare -absolvent JURNALISM EDITORIAL - London School University - 2019 inscris la echivalare diploma la Universitatea Politehnica Timisoara - absolvent studii de Drept Universitatea Europeană Drăgan, cursuri in Drept la Universitatea de Vest Timisoara, absolvent studii de proiectare, pastor coordonator in Biserica Protestanta Evanghelica, Android Developer pe Google Play și plugin developer la Oxwall, creator de teme Wordpress și Oxwall, operator Wordpress, Drupal, Oxwall, Osclass, Moodle, tehnologii HTML și PHP
http://www.leontiucmarius.wordpress.com/cv

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *