Flux-stiri

LIVE UPDATE. Cincizeci și una de zile de invazie. 503 civili au murit în regiunea Harkov în timpul invaziei Rusiei în Ucraina, arată datele poliției ucrainene

Rapoarte de explozii în Kiev, Kherson, Bila Tserkva. Întreaga țară se află în alertă de raid aerian.


Ultima mare rafinărie de petrol din Ucraina a fost distrusă.

Potrivit canalelor ucrainene Telegram, rușii au lovit ultima rafinărie din Ivano-Frankivsk.


Un număr de 503 civili, inclusiv 24 de copii, au murit în regiunea Harkov în timpul celor 50 de zile de război al Rusiei împotriva Ucrainei, a transmis poliția din Ucraina.


Comisia Europeană va stabili dacă Ucraina îndeplinește cele două criterii principale pentru aderarea la UE: democrația și economia de piață, a declarat ambasadorul UE în Ucraina, Matti Maasikas, pentru CNN.


Președintele Volodimir Zelenski a declarat la finalul celei de-a cincizeci și una zile de invazie că, „în aceste 50 de zile, Ucraina a devenit un erou pentru întreaga lume, toți am devenit eroi.”

Redăm principalele declarațiil ale președintelui ucrainean Volodimir Zelenski:

  • „Trupele ruse repetă deja pe pământul nostru ceea ce Europa a văzut doar în timpul celui de-al Doilea Război Mondial.
  • Donbasul este cel pe care Rusia vrea să-l distrugă în primul rând.
  • Pe 24 februarie, puterile acestei lumi nu erau sigure că vom supraviețui.
  • Cincizeci de zile din apărarea noastră este realizarea a milioane de ucraineni.
  • Ocupanții vor fi responsabili pentru tot – pentru Bucea, Kramatorsk, Volnovakha, Okhtyrka, Gostomel, Borodyanka, Mariupol…
  • Un număr de 221 de militari ai Forțelor Armate ale Ucrainei au primit premii de stat, 34 dintre ei postum, alți 2 – angajați ai Serviciului Special de Stat.
  • Titlul „Erou al Ucrainei” i-a fost acordat maiorului Kukurba Oleksandr Vasyliovych – Șeful Serviciului de Informații al Brigăzii 299 de Aviație Tactică a Forțelor Armate ale Ucrainei.”

The post LIVE UPDATE. Cincizeci și una de zile de invazie. 503 civili au murit în regiunea Harkov în timpul invaziei Rusiei în Ucraina, arată datele poliției ucrainene appeared first on Aleph News.

potrivit alephnews




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 10 times, 1 visits today)
Vidjean Mihai
Vidjean Mihai
Mihai Vidjean - autor articole Absolvent Comunicare si Jurnalism, profesor „Științe și metode de investigare jurnalistică office@ziardestiri.ro
https://ziardestiri.ro/

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *