Autoritatea locală este una dintre cele 25 de primării din ţară care, prin Asociaţia Municipiilor din România, au solicitat luna trecută peste 1,2 miliarde de lei pentru subvenţionarea căldurii furnizate populaţiei, suma cerută de Primăria municipiului Tulcea fiind de 38 de milioane de lei.
„Am primit suma de 12,9 milioane de lei, iar reprezentanţii Guvernului au declarat în mass-media că în prima parte a anului viitor ne vor mai acorda bani pentru subvenţia la căldură. Ne dorim mult acest lucru, dar este greu de crezut că se va întâmpla”, a declarat pentru Agerpres primarul Ştefan Ilie.
El a mai spus că deocamdată proiectele mari de investiţii din oraş nu sunt afectate de lipsa banilor.
„Suntem nevoiţi să amânăm investiţii necesare. De exemplu, Serviciul de taxe şi impozite nu are un sistem digital conform şi apar probleme în funcţionarea POS-urilor. Sper să nu ajungem să amânăm investiţii mari”, a precizat primarul Ştefan Ilie.
Primăria municipiului Tulcea a anunţat vineri, printr-un comunicat de presă, că preţul de producţie a căldurii, necesară celor aproape 7.000 de apartamente racordate la sistemul centralizat, este de 1.071 de lei, sumă din care populaţia va plăti până la finele anului 450 de lei, restul urmând să fie suportat de autoritatea locală.
Anul viitor, aceleaşi persoane vor plăti 397 de lei pe gigacalorie, datorită faptului că va scădea cota de TVA de la 19% la 5%.
Majorarea preţului căldurii furnizate în sistem centralizat va fi votată de consilierii locali în şedinţa programată săptămâna viitoare şi este explicată prin creşterea tarifelor practicate la gaz, energie electrică, dar şi prin creşterea preţului unui certificat de emisii gaze cu efect de seră.
În prezent, preţul unei gigacalorii furnizate în sistem centralizat este de 265 de lei.
Sursa foto: flickr.
The post Municipiul Tulcea a primit de la Guvern doar o treime din banii solicitați pentru subvenționarea căldurii appeared first on Economica.net.
Sursa: economica.net
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.
