
Rusia a dispus decretarea stării de alertă în regiunea Crimeea, anexată de la Ucraina în mod ilegal în 2014, şi în regiunea Kursk, situată la frontiera cu Ucraina, în contextul intervenţiei militare ruse şi al confruntărilor cu armata ucraineană.
„Starea de alertă a fost decretată în Crimeea„, a declarat un oficial regional, citat de agenţia RIA Novosti.
Potrivit cotidianului Le Figaro, numeroase vehicule blindate au pătruns joi dimineaţă din Crimeea în sudul Ucrainei, prin punctul vamal Kalanciak. De asemenea, Rusia a decretat starea de alertă în regiunea Kursk, care se învecinează cu nord-estul Ucrainei.
Rusia a dispus şi închiderea navigaţiei în Marea Azov, situată în nordul Mării Negre. Ucraina a fost atacată prin mai multe frontiere, a anunțat joi dimineață serviciul ucrainean de frontieră de stat.
„În jurul orei 5:00, frontiera de stat a Ucrainei în zona cu Federația Rusă și Republica Belarus a fost atacată de trupe rusești susținute de Belarus”, a declarat serviciul.
Acesta a adăugat că atacurile au loc în regiunile Luhansk, Sumy, Kharkiv, Chernihiv și Zhytomyr – zone de la granița de est și nord a Ucrainei. Atacurile vizează unități de frontieră, patrule de frontieră și puncte de control, folosind artilerie, echipamente grele și arme de calibru mic, a precizat serviciul de frontieră.
„În plus, atacul are loc din partea Republicii Autonome Crimeea„, a precizat serviciul.
The post Rusia a dispus starea de alertă în Crimeea şi Kursk appeared first on Aleph News.
potrivit alephnews
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.



