stiinta

Specialiștii explică de ce așa-zisa relaxare pe telefon este doar o iluzie

Mulți oameni apelează la telefon după o zi lungă, convingându-se că se relaxează. Un neurolog contrazice acest obicei: creierul nu se odihnește în fața ecranului. Dimpotrivă, se epuizează și mai mult. Telefonul a devenit „partenerul” constant al majorității oamenilor. Este primul lucru atins dimineața și ultimul seara. Mulți îl folosesc deliberat ca metodă de relaxare […]