stiinta

Alpinistul Gabriel Băicuș va cuceri două dintre cele mai înalte vârfuri ale lumii în 24h

Alpinistul Gabriel Băicuș va escalada două dintre cele mai înalte vârfuri ale planetei – Everest și Lhotse – în mai puțin de 24 de ore. Ascensiunea ce va constitui o premieră în alpinismul românesc se va desfășura în perioada aprilie-mai 2022. Gabriel Băicuș este primul român care și-a propus să intre în clubul puținilor alpiniști […]

Flux-stiri

Gabriel Băicuş este primul român care va cuceri două dintre cele mai înalte vârfuri în 24 de ore

Alpinistul Gabriel Băicuş va escalada două dintre cele mai înalte vârfuri ale planetei – Everest şi Lhotse – în mai puţin de 24 de ore. Dubla Everest-Lhotse în mai puţin de 24 de ore a fost reuşită pentru prima dată în anul 2011 de către americanul Michael Horst. Expediţia va dura aproximativ 60 de zile […]