În acest an, până în prezent, 84 000 de persoane care au trecut ilegal frontiera Ungariei, au fost reţinute de autorităţile ungare, în timp ce anul trecut, în aceeaşi perioadă, doar 24 000, a declarat, marţi, György Bakondi, consilierul principal al premierului ungar pe probleme de securitate, la emisiunea matinală a canalului de ştiri M1 a postului public ungar de televiziune.
În această perioadă au fost reţinuţi peste 800 de traficanţi de persoane, faţă de anul trecut când această cifră era în jur de 300, a precizat György Bakondi.
“Deci, se poate afirma că există o creştere de peste trei ori. Comparativ cu anul trecut, s-a schimbat componenţa cetăţeniei, s-a schimbat metodologia”, a explicat consilierul.
Solicitanţii de azil ajung în grupuri mai mari decât înainte. Grupuri de 30-40 de persoane sunt reţinute la graniţă, o practică din ce în ce mai des întâlnită, a explicat Bakondi, care a atras atenţia că, în acelaşi timp, devine din ce în ce mai frecvent ca migranţii aflaţi dincolo de gard, atunci când nu pot să treacă, să atace poliţiştii ungari.
György Bakondi a declarat că prezenţa, vigilenţa şi, uneori, măsurile luate de militarii şi poliţiştii care asigură securitatea frontierei ungare sunt necesare pentru ca politica de migraţie a Guvernului ungar să fie pusă în practică.
The post Ungaria, asaltată de migranți: 84.000 de persoane reținute după ce au trecut ilegal frontiera appeared first on Ziarul Romanesc Austria.
Sursa acestui editorial informativ în știri, este ziarulromanesc.at, știre pe care o preluăm.
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.
