Șomeră în Austria: primea bani de la stat, dar închiria 17 apartamente și o vilă în Croația.
Anchetatorii de la Ministerul de Interne au descoperit o fraudă foarte mare din prestații sociale: o femeie înregistrată ca șomeră la AMS ar fi încasat mulți bani deși ea deja câștiga destul de mulți bani din alte afaceri nedeclarate, scrie Heute.
Succesul grupului operativ „Solbe”: Anchetatorii au descoperit acum o femeie, cetățean bosniac, care ar fi încasat pe nedrept aproximativ 30.000 de euro din prestații sociale între 2016 și 2021.
Citește și: Austria, descoperite fraude la beneficii sociale de peste 60 de milioane de euro

Șomeră în Austria: primea bani de la stat, dar închiria apartamente
Clientul AMS a încasat în mod regulat indemnizații de șomaj și ajutor de șomaj, dar a ascuns închirierea a 17 apartamente de vacanță și a unei vile în Croația.
În plus, aceasta ar fi omis să raporteze un număr mare de sejururi în străinătate. În urma unor investigații amănunțite, s-a dovedit că inculpatul a obținut venituri din chirii de aproximativ 80.000 de euro. Se spune că totul s-ar fi desfășurat între 2016 și 2021.
Bilanțul încasărilor suspecte
Ministrul de interne Gerhard Karner (ÖVP) a făcut bilanțul anului 2021 în cadrul unei conferințe de presă: numai în 2021 au fost înregistrate 4.300 de sesizări cu peste 4.700 de suspecți – o creștere semnificativă față de anul precedent (plus 13,8%).
Cele mai multe cazuri au fost raportate în Viena (2.400), urmată de Austria Superioară (613) și Styria (502). Datorită investigațiilor extinse, au putut fi identificați 4 730 de suspecți, dintre care aproximativ 70,7% (3 346) erau de origine străină.
„Austria face parte din acele state care sunt masiv împovărate de migrația ilegală”, a explicat Karner și a precizat: „Mulți oameni își părăsesc țara de origine din motive economice și împovărează sistemul nostru social, care, totuși, este acolo pentru a-i proteja pe acei oameni care au nevoie de el pentru că sunt persecutați în țara lor de origine”.
Fraude în total: 19,3 milioane de euro
Ministrul de interne a mulțumit tuturor polițiștilor, precum și ministrului de finanțe Magnus Brunner (ÖVP) și personalului poliției financiare pentru buna colaborare și abordarea coordonată în lupta împotriva fraudei cu prestații sociale, „pentru că, cu cât controlăm mai puternic împreună, cu atât mai mari sunt succesele pe care le putem obține, așa cum o demonstrează unele cazuri pe care am reușit să le descoperim.”
În 2021, 19,3 milioane de euro ar fi fost încasate pe nedrept din prestații sociale.
The post Șomeră în Austria: primea bani de la stat, dar închiria 17 apartamente și o vilă în Croația appeared first on Ziarul Românesc Austria.
Sursa acestui editorial informativ în știri, este ziarulromanesc.at, știre pe care o preluăm.
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.
