Economice

Arafat: Activitatea cu prezenţă fizică în şcolile private, suspendată în perioada 25 octombrie – 5 noiembrie

„La nivelul şcolilor private, că acesta a fost unul dintre subiectele foarte importante de clarificat, (…) hotărârea de guvern prevede acum că activitatea cu prezenţă fizică se suspendă pentru preşcolari şi elevi, în perioada 25 octombrie – 5 noiembrie, în unităţile particulare de învăţământ, inclusiv cele cuprinse în registrul special al organizaţiilor furnizoare de educaţie care organizează şi desfăşoară pe teritoriul României activităţi de învăţământ corespunzătoare unui sistem educaţional din altă ţară. Cu alte cuvinte, prezenţa fizică este interzisă, nimeni nu-i opreşte să facă online, pentru şcolile private, dar nu cu prezenţă fizică în şcoală pe perioada respectivă. Aplicabil imediat de la ieşirea hotărârii de guvern (publicarea în Monitorul Oficial – n.r.)”, a declarat Raed Arafat, luni, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria.

Duminică, ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, preciza că articolul din decizia CNSU prin care prezenţa fizică în şcolile şi grădiniţele private era suspendată pentru două săptămâni, începând de luni, nu a fost preluat în hotărârea de guvern, dar că acest act normativ ar putea fi completat astfel încât să se evite o discriminare între unităţile de învăţământ private şi cele de stat.

The post Arafat: Activitatea cu prezenţă fizică în şcolile private, suspendată în perioada 25 octombrie – 5 noiembrie appeared first on Economica.net.

Sursa: economica.net




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 10 times, 1 visits today)
Avatar
Marius Leontiuc
absolvent WEB DESIGN Academia Britanică de Comunicare Iasi - absolvent COMUNICARE IN AFACERI Academia Britanica de Afaceri si Comunicare -absolvent JURNALISM EDITORIAL - London School University - 2019 inscris la echivalare diploma la Universitatea Politehnica Timisoara - absolvent studii de Drept Universitatea Europeană Drăgan, cursuri in Drept la Universitatea de Vest Timisoara, absolvent studii de proiectare, pastor coordonator in Biserica Protestanta Evanghelica, Android Developer pe Google Play și plugin developer la Oxwall, creator de teme Wordpress și Oxwall, operator Wordpress, Drupal, Oxwall, Osclass, Moodle, tehnologii HTML și PHP
http://www.leontiucmarius.wordpress.com/cv

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *