Economice

Cancelarul Austriei merge la Moscova, o premieră de la debutul războiului. Se întâlnește cu Putin

Nehammer va fi primul lider european care se va întâlni cu Putin de la debutul invaziei ruse în Ucraina, pe 24 februarie.

El va merge la Moscova ‘în concertare cu Berlinul şi Bruxellesul, informându-l despre aceasta pe preşedintele ucrainean Volodimir Zelesnki’, pentru a încuraja dialogul între Ucraina şi Rusia, a precizat purtătorul de cuvânt.

Deplasarea prevăzută la Moscova urmează după vizita pe care Nehammer a făcut-o sâmbătă la Kiev, în care s-a întâlnit cu Zelesnki.

Duminică, el le-a declarat jurnaliştilor că are ‘intenţia de a face totul pentru a fi luate măsuri în favoarea păcii’, recunoscând însă că şansele de reuşită sunt mici.

Călătoria la Moscova este ‘o misiune cu risc’, dar o ‘fereastră de dialog’ a apărut, a afirmat el, opinând că ‘diplomaţia personală’ este de actualitate.

Nehammer a mai arătat că se află la originea acestei iniţiative şi că a organizat deplasarea în timpul vizitei sale în Ucraina.

El intenţionează să evoce la Kremlin ‘crimele de război’ de la Bucea, unde s-a deplasat personal, la fel ca alţi responsabili occidentali.

Austria este membră a Uniunii Europene, dar nu şi a NATO. Viena a denunţat invazia în Ucraina şi şi-a declarat solidaritatea cu Kievul, iar în această săptămână a expulzat patru diplomaţi ruşi.

Sursa: economica.net




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 17 times, 1 visits today)
Avatar
Marius Leontiuc
absolvent WEB DESIGN Academia Britanică de Comunicare Iasi - absolvent COMUNICARE IN AFACERI Academia Britanica de Afaceri si Comunicare -absolvent JURNALISM EDITORIAL - London School University - 2019 inscris la echivalare diploma la Universitatea Politehnica Timisoara - absolvent studii de Drept Universitatea Europeană Drăgan, cursuri in Drept la Universitatea de Vest Timisoara, absolvent studii de proiectare, pastor coordonator in Biserica Protestanta Evanghelica, Android Developer pe Google Play și plugin developer la Oxwall, creator de teme Wordpress și Oxwall, operator Wordpress, Drupal, Oxwall, Osclass, Moodle, tehnologii HTML și PHP
http://www.leontiucmarius.wordpress.com/cv

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *