Stiri din Austria

Ciucă s-a întâlnit cu românii din diaspora: „Peste 4 milioane de profesionişti în afara ţării”

 Știri DiasporaCiucă s-a întâlnit cu diaspora – Prim-ministrul României s-a întâlnit cu reprezentanții comunității de afaceri româno-belgiene. Cu această ocazie, Nicolae Ciucă a avut numai cuvinte de apreciere pentru românii din străinătate.
>>> Guvernul Ciucă AR VREA SĂ OBLIGE diaspora să se înregistreze la ambasade și consulate

Ciucă s-a întâlnit cu diaspora: „4 milioane de profesioniști”

Premierul Nicolae Ciucă s-a întâlnit, la Bruxelles, cu români din diaspora. Premierul a avut o întâlnire cu reprezentanţii comunităţii de afaceri române şi belgiene la reşedinţa ambasadorului României în Belgia, Andreea Păstârnac, fost minstru pentru românii de pretutindeni.

„La nivelul Guvernului suntem conştienţi de ceea ce înseamnă cifra de peste 4 milioane de români profesionişti în diverse domenii, profesionişti cu înaltă calificare, ce îşi desfăşoară activitatea în afara ţării noastre şi susţin atât economiile din ţările unde îşi desfăşoară activitatea, dar susţin şi România, pentru că parte dintre ei au o contribuţie semnificativă la ceea ce înseamnă economia românească. (…)

Ne determină să fim mândri atunci când ne întâlnim cu oficiali ai statelor partenere care vin şi ne spun de câţi români de înaltă ţinută profesională întâlnesc în ţările lor, cât de mult apreciază comunitatea românească, şi este o datorie a noastră, o responsabilitate să facem în aşa fel ca de la nivelul Guvernului să oferim posibilitatea ca oamenii de afaceri, românii care îşi desfăşoară activitatea în alte ţări să poată să beneficieze şi de ceea ce Guvernul României poate să asigure, în sprijinul şi în dezvoltarea afacerilor pe care le deţin”, a spus Nicolae Ciucă, citat de Agerpres.

Măsuri pentru întoarcerea diasporei

În context, premierul a menţionat măsurile adoptate anul acesta de Guvern pentru a-i convinge pe cetăţenii români că merită să-şi întoarcă atenţia către ţara natală.

„Guvernul a pus la dispoziţie un program finanţat cu 40 de milioane de euro pentru 1.000 de firme din diaspora care sunt conduse de români. Aş vrea să menţionez că prin PNRR Guvernul a alocat 168 de milioane de euro, pentru a atrage specialişti de înalt nivel în cercetare-inovare. (…) Acest program poate fi accesat până la 15 noiembrie (…) şi plafonul maxim pentru un proiect este de 1,5 milioane de euro pentru trei ani. Este un program prin care ne dorim foarte mult ca cercetătorii români din străinătate să acceseze şi să fie parte la tot ceea ce noi încercăm să facem acum”, a subliniat Ciucă.

La eveniment, s-a aflat şi ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu.

Postarea Ciucă s-a întâlnit cu românii din diaspora: „Peste 4 milioane de profesionişti în afara ţării” a apărut prima pe Ziarul Românesc Austria.

Sursa acestui editorial informativ în știri, este ziarulromanesc.at, știre pe care o preluăm.




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 14 times, 1 visits today)
Avatar
Marius Leontiuc
absolvent WEB DESIGN Academia Britanică de Comunicare Iasi - absolvent COMUNICARE IN AFACERI Academia Britanica de Afaceri si Comunicare -absolvent JURNALISM EDITORIAL - London School University - 2019 inscris la echivalare diploma la Universitatea Politehnica Timisoara - absolvent studii de Drept Universitatea Europeană Drăgan, cursuri in Drept la Universitatea de Vest Timisoara, absolvent studii de proiectare, pastor coordonator in Biserica Protestanta Evanghelica, Android Developer pe Google Play și plugin developer la Oxwall, creator de teme Wordpress și Oxwall, operator Wordpress, Drupal, Oxwall, Osclass, Moodle, tehnologii HTML și PHP
http://www.leontiucmarius.wordpress.com/cv

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *