”De ce nu facem un efort național ca să aducem acasă milioanele de români?”
Semnalele îmbucurătoare care vin din unele sectoare ale economiei românești încep să fie umbrite de deficitul de forță de muncă. Fenomen care se accentuează de la o lună la alta.
Antreprenorii și angajații români, cei pe umerii cărora stă economia românească, fac eforturi consistente ca să mențină trendul de creștere economică, să onoreze comenzile și să se impună pe piața internă și pe piețele externe.

”Unii antreprenori au apelat la forță de muncă din exteriorul spațiului comunitar”
Cu toate acestea, pe termen mediu și lung nu vor reuși să continue fără să adauge forță de muncă suplimentară, bine calificată. De unde o vor lua? Nu putem să nu observăm că unii antreprenori au apelat la forță de muncă din exteriorul spațiului comunitar. Din Asia sau Africa, ca o soluție de avarie față de lipsa de mână de lucru din țară.
Cu toate acestea, oare de ce nu facem un efort național ca să aducem acasă milioanele de români care susțin astăzi dezvoltarea celor mai puternice economii europene, care sunt excepțional de bine calificați și harnici?
Guvernul condus de Nicolae Ciucă reprezintă garanția că fondurile europene destinate României. Atât prin PNRR, cât și prin bugetul multianual al Uniunii, vor fi utilizate în cel mai înalt grad de țara noastră.
Accelerarea reformelor și a investițiilor publice și private va necesita o dată în plus forță de muncă pentru implementarea proiectelor.
Alocația de stat pentru copilul român născut în străinătate, interpelare în Parlamentul României
”Cea mai bună oportunitate din ultimii ani de a repatria cât mai mulți dintre români”
Personal, eu nu văd această situație ca o criză pe piața muncii din România. Ci o văd ca pe cea mai bună oportunitate din ultimii ani de a repatria cât mai mulți dintre românii noștri care lucrează acum în străinătate.
Îi cunosc foarte bine pe românii care au fost nevoiți să aleagă calea străinătății pentru a putea să aibă un salariu din care să aibă grijă de familie. Sunt unul dintre ei!
Vă pot garanta că fiecare român care se află acum în străinătate trăiește cu dorul de casă și de familie în suflet.
Fiecare român își dorește să se întoarcă la casa părintească. Însă de noi, de clasa politică actuală depinde dacă vom reuși să-i aducem acasă.
Avem resurse financiare, avem o guvernare eficientă, avem stabilitate. Ne trebuie doar voință politică și câștigăm credibilitatea în ochii fiecărui român, dându-le speranța că România nu este cu nimic mai prejos decât statele dezvoltate din UE.
Valentin-Ilie FĂGĂRĂŞIAN, Deputat PNL
The post ”De ce nu facem un efort național ca să aducem acasă milioanele de români?” appeared first on Ziarul Romanesc Austria.
Sursa acestui editorial informativ în știri, este ziarulromanesc.at, știre pe care o preluăm.
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.
