Economice

Moscova impune sanțiuni împotriva a 90 de cetățeni americani și canadieni, printre care Kamala Harris și Mark Zuckerberg

În plus, 61 de personalităţi canadiene, majoritatea responsabili guvernamentali sau militari, sunt de asemenea vizaţi de această măsură.

Aceşti cetăţeni americani şi canadieni „au interdicţie de intrare în Rusia pentru o perioadă nedeterminată”, a anunţat Ministerul Afacerilor Externe în două comunicate care prezintă numele persoanelor vizate.

Pe lista americanilor sancţionaţi se află mai mulţi responsabili guvernamentali, precum adjuncta ministrului apărării Kathleen Hicks şi purtătorul de cuvânt al Pentagonului, John Kirby.

De asemenea, pe listă se află mai multe figuri de prim-plan din lumea finanţelor, precum puternicul manager al Bank of America, Brian Moynihan, şi din industria de apărare, precum şefa consorţiului Northrop Grumman, Kathy Warden.

Sunt vizate şi mai multe personalităţi din rândul media, precum George Stephanopoulos, co-prezentator al emisiunii matinale a canalului ABC „Good Morning America”, şi David Ignatius, editorialist la Washington Post.

Diplomaţia rusă explică măsurile împotriva acestor „jurnalişti şi experţi” acuzându-i că apără o „agendă rusofobă”.

De partea canadiană, pe listă se află directorul de comunicare al premierului Justin Trudeau, Cameron Ahmad, şi comandantul forţelor speciale, Steve Boivin.

Anterior, Rusia a instituit deja sancţiuni împotriva a sute de personalităţi americane şi canadiene, între care preşedintele american Joe Biden şi premierul canadian Justin Trudeau, în replică la măsurile punitive adoptate de ţările lor împotriva Moscovei.

Ofensiva militară declanşată pe 24 februarie de Rusia împotriva Ucrainei a suscitat indignare internaţională şi o ploaie de sancţiuni economice împotriva Moscovei.

Sursa: economica.net




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 16 times, 1 visits today)
Avatar
Marius Leontiuc
absolvent WEB DESIGN Academia Britanică de Comunicare Iasi - absolvent COMUNICARE IN AFACERI Academia Britanica de Afaceri si Comunicare -absolvent JURNALISM EDITORIAL - London School University - 2019 inscris la echivalare diploma la Universitatea Politehnica Timisoara - absolvent studii de Drept Universitatea Europeană Drăgan, cursuri in Drept la Universitatea de Vest Timisoara, absolvent studii de proiectare, pastor coordonator in Biserica Protestanta Evanghelica, Android Developer pe Google Play și plugin developer la Oxwall, creator de teme Wordpress și Oxwall, operator Wordpress, Drupal, Oxwall, Osclass, Moodle, tehnologii HTML și PHP
http://www.leontiucmarius.wordpress.com/cv

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *