De la Arad spre Austria în „sicriu”! Poliția a pus capăt ororii, scrie Krone.
Pe baza unui pont primit de la Poliția Federală Germană, austriecii au reușit să rețină doi bărbați, în vârstă de 39 și 56 de ani. Aceștia au transportat ilegal din România în Austria, de cel puțin opt ori, până la 40 de persoane, ascunse într-un spațiu îngust, precum un fel de sicriu.
Migranții l-au descris-o drept o „cutie a groazei”.
Microbuze amenajate special pentru trafic ilegal de imigranți, oprite la Nădlac

Poliția a pus capăt ororii
Ascunzătoarea se găsea sub podeaua semiremorcii unui camion. Călăuzele, care transportau refugiați din România în Austria în „sicriul groazei”, nu erau români!
Transporturile durau cel puțin șase ore, la temperaturi de iarnă. S-au încheiat în localitatea Bruck a.d. Leitha, în apropierea graniței cu Ungaria. Ele veneau de la Arad.
Mai multe persoane au fost găsite inconștiente din cauza gazelor de eșapament ale camionului. Camionul circula gol. Refugiații „coborau” la Ebreichsdorf, în districtul Baden, nu departe de Viena.
Accident teribil în Ungaria, șapte morți și patru răniți într-un microbuz cu migranți
Călăuzele câștigau mai mult de 16.000 de euro de persoană cu astfel de transporturi din România în Austria.
La volanul vehiculului, un bărbat de 39 de ani, care a mărturisit și a recunoscut că a efectuat multe transporturi similare.
Bărbatul a fost arestat și dus la închisoarea din Wiener Neustadt. Se fac cercetări „în special împotriva aceluia care a inițiat această rută și care se află în Austria”, se poate citi în relatarea din cotidianul vienez „Neue Kronen Zeitung”.
Numele său este cunoscut poliției austriece.
Un articol de dr. Alex Todericiu, Viena
The post De la Arad spre Austria în „sicriu”! Poliția a pus capăt ororii appeared first on Ziarul Romanesc Austria.
Sursa acestui editorial informativ în știri, este ziarulromanesc.at, știre pe care o preluăm.
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.
