stiinta

Descoperirea care i-a uimit pe arheologi. O necropolă feniciană unică, scoasă la lumină

Muncitorii care modernizează alimentarea cu apă în sudul Spaniei au dat peste o necropolă unică, bine conservată, formată din bolți subterane de calcar, unde fenicienii care au trăit în peninsula iberică acum 2.500 de ani își depuneau morții.

Arheologii care au explorat situl – care a fost descoperit printre ruinele romane din orașul Osuna, la 90 km est de Sevilla – spun că cimitirul datează din secolul al IV-lea sau al V-lea î.Hr. și este neobișnuit, deoarece astfel de situri se găsesc în mod normal în zonele de coastă.

Deși ruinele locale ale orașului roman Urso sunt bine cunoscute, descoperirea necropolei feniciene i-a uimit pe arheologi și pe localnici.

Singurele descoperiri similare au fost făcute în jurul coastei Cadizului, care a fost fondat de fenicieni în anul 1100 î.Hr. și care este unul dintre cele mai vechi orașe locuite din Europa.

„Vestigii de o valoare istorică incontestabilă”

Cercetările preliminare au scos la iveală până acum opt cavouri funerare, precum și scări și zone care se crede că au servit ca atriumuri.

Departamentul de cultură și patrimoniu istoric al guvernului regional andaluz, care supervizează săpăturile, a declarat că arheologii  au descoperit „o serie de vestigii de o valoare istorică incontestabilă” care „nu au precedent în Andaluzia interioară”.

Arheologul principal, Mario Delgado, a descris descoperirea ca fiind semnificativă și neașteptată. „Pentru a găsi o necropolă din epoca feniciană și cartagineză cu aceste caracteristici – cu opt morminte cu puț, atriumuri și scări de acces – ar trebui să te uiți în Sardinia sau chiar în Cartagina”, a spus el, potrivit The Guardian.

Rosario Andújar, primarul din Osuna, a declarat că descoperirea a determinat deja o reexaminare a istoriei zonei.

„Știm cu toții că este destul de probabil ca săpăturile în anumite părți ale orașului nostru să scoată la iveală rămășițe care au valoare istorică, dar niciodată nu am mai mers atât de adânc până acum”, a declarat Andújar, care a vizitat situl scos la lumină.

Necropola ar fi fost construită pentru cei din ierarhiile sociale înalte

Andújar a adăugat că noile dovezi ale unei prezențe feniciene și cartagineze în zonă „nu schimbă istoria, dar schimbă ceea ce știam până acum despre istoria orașului Osuna și ar putea fi un punct de cotitură”.

Primarul a declarat că, deși mai trebuie efectuate mai multe cercetări, natura luxoasă a necropolei sugerează că aceasta a fost construită pentru cei aflați la „cel mai înalt nivel” al ierarhiei sociale.

„Atât mormintele în sine, cât și spațiile rituale care sunt examinate sugerează că acesta nu a fost un loc de înmormântare oarecare.”

Osuna, care are o populație de aproape 18.000 de locuitori, a ajuns în atenția publicului în urmă cu opt ani, când părți din cel de-al cincilea sezon al serialului Game of Thrones au fost filmate în oraș.

Vă recomandăm să mai citiți și:

Morminte ascunse în deșert, vechi de 4.500 de ani, dezvăluie secretele civilizației nubiene

Șapte perechi de „broșe-farfurie” au fost găsite în șapte morminte din Anglia

Cinci morminte egiptene antice, uimitor de bine conservate, dezgropate în Saqqara

Un sarcofag antropomorf, descoperit printre noile morminte dezvăluite sub Catedrala Notre-Dame

Articolul Descoperirea care i-a uimit pe arheologi. O necropolă feniciană unică, scoasă la lumină apare prima dată în Descopera.

Această știre a fost preluată de pe portalul amintit
Această informație preluată de pe portalul mai sus amintit, nu reprezintă o informație oficială a unei autorități, însă în latura de știre prezintă o informație veridică. potrivit legii 8/1996 știrile pot fi preluate chiar de la un portal la altul, nefiind opere sau lucrări ce necesită drept de autor, însă din spirit deontologic oferim sursa acestora.

Leontiuc Marius – senior editor




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 8 times, 1 visits today)
Avatar
Marius Leontiuc
absolvent WEB DESIGN Academia Britanică de Comunicare Iasi - absolvent COMUNICARE IN AFACERI Academia Britanica de Afaceri si Comunicare -absolvent JURNALISM EDITORIAL - London School University - 2019 inscris la echivalare diploma la Universitatea Politehnica Timisoara - absolvent studii de Drept Universitatea Europeană Drăgan, cursuri in Drept la Universitatea de Vest Timisoara, absolvent studii de proiectare, pastor coordonator in Biserica Protestanta Evanghelica, Android Developer pe Google Play și plugin developer la Oxwall, creator de teme Wordpress și Oxwall, operator Wordpress, Drupal, Oxwall, Osclass, Moodle, tehnologii HTML și PHP
http://www.leontiucmarius.wordpress.com/cv

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *