Flux-stiri

Dîncu a spus că nu vede niciun pericol pentru România, dar o vecinătate cu Rusia „nu e simplă”

  • Ministrul Apărării spune că nu vede niciun pericol pentru România, în contextul conflictului din Ucraina, țară vecină.
  • Vasile Dîncu a mai spus că nu crede și nici nu există informații privind vreo intenție a lui Vladimir Putin de a încerca un conflict cu NATO.
  • Dîncu a mai adăugat că există „costuri” în cazul în care Rusia ajunge la granița României.

Ministrul Apărării, Vasile Dîncu, spune că nu vede niciun pericol pentru România, în contextul conflictului din Ucraina, țară vecină, însă, în situația în care am putea avea Rusia vecină, nu ar fi „un lucru simplu”.

Vasile Dîncu a spus că nu crede și nici nu există informații privind vreo intenție a lui Vladimir Putin de a încerca un conflict cu NATO.

„După părerea mea, este improbabil (să încerce un conflict cu NATO – n.r.). Nu cred. Așa cum se vede și acum, noi poate îl privim, într-adevăr, pe Putin ca fiind singur, ca fiind unul care își face singur strategia și nu ascultă de nimeni. Ne-a dat semnele acestea, probabil că și strategic, atunci când i-a speriat pe generalii din zona lui în Consiliul de Securitate. Însă, este vorba de o strategie a unui unei mari puteri, a unui stat și acolo mai sunt și alți oameni și nu cred că este o strategie, un fel de strategia nebunului care se joacă prin… este o strategie pe care acum îl recunoaștem ca fiind urmărită pas cu pas și după ce n-a reușit primul scenariu, acela al capitulării rapide a Ucrainei, a trecut la un alt scenariu și este un scenariu care seamănă cu cel din Siria. Vă aduceți aminte în Siria s-a întâmplat același lucru. Este același model: erau localitățile asediate, blocată alimentarea”, a spus Dîncu.

Întrebat dacă este un pericol pentru România, Dîncu a spus că nu vede pericol, dar există „costuri” în cazul în care Rusia ajunge la granița României.

„Sigur că noi avem costuri în eventualitatea, de exemplu, de a ajunge, odată cu Crimeea, Rusia la graniță cu noi. Sigur că încercarea de a domina Marea Neagră poate deveni o problemă economică nu numai pentru Ucraina, dar și pentru noi. De asemenea, putem avea probleme dacă ne gândim că Moldova ar putea să fie un obiect, să spunem de amenințare. Trecerea în Transnistria, venirea spre Transnistria, ar putea să fie o problemă, o vecinătate cu Rusia nu este simplu, dar este o vecinătate a graniței NATO cu Rusia. Și asta NATO ne-a demonstrat în ultima vreme, ceea ce poate nici noi nu mai credeam, la un moment dat, că va fi chiar așa o reacție robustă, chiar așa, o reacție rapidă și să vedem noi că NATO activează forța de răspuns, că trece de la cea de descurajare, la apărare”, a mai spus Vasile Dîncu.

The post Dîncu a spus că nu vede niciun pericol pentru România, dar o vecinătate cu Rusia „nu e simplă” appeared first on Aleph News.

potrivit alephnews




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 14 times, 1 visits today)
Vidjean Mihai
Vidjean Mihai
Mihai Vidjean - autor articole Absolvent Comunicare si Jurnalism, profesor „Științe și metode de investigare jurnalistică office@ziardestiri.ro
https://ziardestiri.ro/

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *