Stiri din Austria

Discriminări din cauza vârstei pe piaţa muncii din Austria: „Trăiesc în mizerie”

Discriminări pe criterii de vârstă pe piaţa muncii din Austria. Andrea (58 ani) și-a pierdut locul de muncă pe care îl avea într-o bancă. Acum vrea să se întoarcă la muncă, dar se confruntă cu probleme din cauza vârstei. 

„Am lucrat 30 de ani într-o bancă în care 500 de locuri de muncă au fost tăiate în fiecare an. Angajații care au fost în companie cel mai mult timp au fost cei care au fost nevoiți să plece”, a spuns Andrea, prezentă la târgul de locuri de muncă din Primăria Viena, care a avut loc pe 2 mai.

>>> Care sunt cele mai bune companii pentru care să lucrezi în Austria

Dscriminare din cauza vârstei

După ce și-a pierdut locul de muncă, și-a ajutat fiica cu îngrijirea copiilor și a preluat îngrijirea mamei sale. „Din cauza jobului meu cu fracțiune de normă, am avut și o bază de evaluare scăzută pentru prestațiile de șomaj”, se plânge Andrea. În prezent, primește ajutor de urgență: „Trăiesc în mizerie”, spune femeia.

„Mă deranjează că ești încadrat ca bătrân după 50 de ani. Pentru că am 58 de ani, toată lumea crede că mă retrag în doi ani”, spune supărată vieneza. „Întotdeauna mi-a plăcut să lucrez și, din fericire, economisesc de la 18 ani. Altfel m-aș fi speriat acum pentru că totul se scumpește de la o zi la alta”, subliniază ea.

Andrea speră ca prin intermediul târgului să obțină un loc de muncă care să aibă contact cu clienții. Ea este unul dintre cei aproximativ 1.800 de vizitatori care urmează să-și găsească drumul înapoi în viața profesională, ca parte a campaniei de locuri de muncă „50plus”, finanțată de Primăria Viena și de AMS. 

>>> Cât câștigă un șofer de camion în Austria în 2022?

Campanie pentru locuri de muncă „50plus” până în 2023

„Prin Joboffensive 50plus, orașul Viena și AMS Vienna au creat un program care oferă companiilor care angajează persoane în căutarea unui loc de muncă cu vârsta peste 50 de ani finanțare unică. Datorită Joboffensive 50plus, 1.640 de solicitanți de locuri de muncă din Viena și-au putut găsi un loc de muncă de când început în toamna anului 2019.

Continuăm să promitem sprijinul nostru pentru persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă cu vârsta peste 50 de ani. Municipiul Viena a decis deja să mărească finanțarea la 3.000 de locuri de muncă, astfel încât campania să poată continua și anul viitor. Mă aștept ca guvernul federal urmează exemplul și oferă AMS fondurile corespunzătoare, astfel încât programul de succes să poată fi continuat, a declarat primarul Michael Ludwi.”

Sursa: Heute, ZiarulRomanesc.at

The post Discriminări din cauza vârstei pe piaţa muncii din Austria: „Trăiesc în mizerie” appeared first on Ziarul Romanesc Austria.

Sursa acestui editorial informativ în știri, este ziarulromanesc.at, știre pe care o preluăm.




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 15 times, 1 visits today)
Avatar
Marius Leontiuc
absolvent WEB DESIGN Academia Britanică de Comunicare Iasi - absolvent COMUNICARE IN AFACERI Academia Britanica de Afaceri si Comunicare -absolvent JURNALISM EDITORIAL - London School University - 2019 inscris la echivalare diploma la Universitatea Politehnica Timisoara - absolvent studii de Drept Universitatea Europeană Drăgan, cursuri in Drept la Universitatea de Vest Timisoara, absolvent studii de proiectare, pastor coordonator in Biserica Protestanta Evanghelica, Android Developer pe Google Play și plugin developer la Oxwall, creator de teme Wordpress și Oxwall, operator Wordpress, Drupal, Oxwall, Osclass, Moodle, tehnologii HTML și PHP
http://www.leontiucmarius.wordpress.com/cv

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *