
- Serviciul de bandă largă prin satelit Starlink este activ în Ucraina, potrivit declarațiilor miliardarului Elon Musk.
- Rețeua de internet a fost afectată în Ucraina din cauza invaziei rusești.
- Musk a declarat la 15 ianuarie că SpaceX avea 1.469 de sateliți Starlink activi și 272 care se vor deplasa în curând pe orbite operaționale.
Miliardarul Elon Musk a declarat că serviciul de bandă largă prin satelit Starlink al companiei este disponibil în Ucraina, iar SpaceX trimite mai multe terminale în această țară, al cărei internet a fost perturbat din cauza invaziei rusești, anunță Reuters.
„Serviciul Starlink este acum activ în Ucraina. Mai multe terminale pe drum„, a transmis Musk pe Twitter.
El a răspuns la un tweet al unui oficial guvernamental ucrainean, care i-a cerut lui Musk să furnizeze stații Starlink pentru țara aflată în conflict.
„@elonmusk, în timp ce tu încerci să colonizezi Marte – Rusia încearcă să ocupe Ucraina! În timp ce rachetele tale aterizează cu succes din spațiu – rachetele rusești atacă populația civilă ucraineană!” a scris pe Twitter vicepremierul Ucrainei, Mykhailo Fedorov.
Conectivitatea internetului în Ucraina a fost afectată de invazia rusă, în special în sudul și estul țării, unde luptele au fost cele mai intense.
Deși extrem de costisitoare pentru a fi implementată, tehnologia prin satelit poate oferi internet pentru persoanele care locuiesc în zone rurale sau în locuri greu de deservit, unde cablurile de fibră optică și turnurile de telefonie mobilă nu ajung. Tehnologia poate fi, de asemenea, un sprijin esențial atunci când uraganele sau alte dezastre naturale întrerup comunicațiile.
Musk a declarat la 15 ianuarie că SpaceX avea 1.469 de sateliți Starlink activi și 272 care se vor deplasa în curând pe orbite operaționale.
The post Musk: „Serviciul Starlink este acum activ în Ucraina.” Conectivitatea internetului a fost afectată din cauza invaziei rusești appeared first on Aleph News.
potrivit alephnews
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.



