Flux-stiri

Reacția lui Vladimir Putin față de victoria obținută de Emmanuel Macron

  • Preşedintele rus, Vladimir Putin, l-a felicitat pe Emmanuel Macron pentru realegerea sa, a anunţat Moscova.
  • Şi preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, l-a felicitat pe Emmanuel Macron pentru realegerea sa, descriindu-l ca pe un „prieten adevărat”, scrie Sky News.
  • Macron a devenit, astfel, primul preşedinte francez în exerciţiu din ultimii 20 de ani care este reales.

Preşedintele rus, Vladimir Putin, l-a felicitat pe Emmanuel Macron pentru realegerea sa, a anunţat Moscova. Potrivit unui comunicat al Kremlinului, Vladimir Putin i-a urat preşedintelui francez Emmanuel Macron succes în „activităţile de stat, precum şi sănătate şi bunăstare”, scrie BBC.

Şi preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, l-a felicitat pe Emmanuel Macron pentru realegerea sa, descriindu-l ca pe un „prieten adevărat”, scrie Sky News.

El a scris pe Twitter: „Îi doresc lui Emmanuel Macron noi succese în beneficiul poporului francez. Apreciez sprijinul Franţei şi sunt convins: păşim împreună spre noi victorii comune! Pentru o Europă puternică şi unită!”.

Candidatul de centru, Emmanuel Macron a învins-o pe candidata de extremă-dreapta Marine Le Pen

Rezultatele finale ale alegerilor anunţate de Ministerul de Interne arată că Macron a obţinut 18,8 milioane de voturi (58,54% ), iar Le Pen a obţinut 13,3 milioane de voturi (41,46%). 28,01% dintre francezi nu au votat, aceasta fiind cea mai mare rată de absenteism din 1969 până în prezent. Prezenţa la vot în turul doi al scrutinului prezidențial a fost de aproximativ 70%.

Macron a devenit, astfel, primul preşedinte francez în exerciţiu din ultimii 20 de ani care este reales.

Chiar dacă n-a câștigat alegerile actuale, Le Pen se angajează să conducă următoarea bătălie electorală a partidului său, alegerile legislative din iunie afirmând că francezi au arătat că doresc o altă forţă care să contrabalanseze puterea lui Macron.

The post Reacția lui Vladimir Putin față de victoria obținută de Emmanuel Macron appeared first on Aleph News.

potrivit alephnews




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 13 times, 1 visits today)
Vidjean Mihai
Vidjean Mihai
Mihai Vidjean - autor articole Absolvent Comunicare si Jurnalism, profesor „Științe și metode de investigare jurnalistică office@ziardestiri.ro
https://ziardestiri.ro/

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *