Economice

Renault, dispus să vândă o parte dintre acțiunile deținute la Nissan pentru a-și finanța electrificarea

Odată cu prezentarea rezultatelor financiare ale grupului Renault, mai multe informații au răzbătut în mass-media. Una dintre acestea se referă la posibila vânzare a unei părți din pachetul de acțiuni deținut de Renault la partenerul de alianță Nissan.

Conform Bloomberg, care citează persoane implicate în discuțiile dintre cele două companii, oficialii Renault iau în calcul opțiunea de a vinde o parte dintre acțiunile deținute la Nissan pentru a genera fondurile necesare conversiei mai rapide la vehicule 100% electrice.

Totodată, o astfel de mutare ar avea darul de a atenua tensiunile de lungă durată dintre grupul francez și cel nipon, care, deși se află de ani buni într-o alianță, nu au ezitat să-și arate opiniile diferite. Aceste tensiuni au atins apogeul odată cu arestarea în Japonia a fostului director Renault și președinte al Alianței Renault – Nissan, Carlos Ghosn.

De altfel, dezechilibrul dintre pachetele de acțiuni deținute reciproc pare a fi fundamentul tuturor problemelor dintre cele două companii. În timp ce Renault deține 43% din Nissan și are reprezentanță în consiliul de administrație, japonezii dețin doar 15% din acțiunile grupului francez și nu au drept de vot.

Conform surselor Bloomberg, o parte dintre cele 1,83 de miliarde de acțiuni deținute de Renault ar putea fi cumpărate chiar de Nissan. Grație rezultatelor bune din ultima perioadă, compania japoneză deține suficiente rezerve pentru a putea încerca o astfel de achiziție.

Totuși, Renault ar putea include în tranzacție și alte companii interesate. O opțiune confirmată de sursele Bloomberg ar putea fi chinezii de la Zhejiang Geely Holding care controlează și Volvo Cars. Geely a devenit deja partener cu Renault pentru dezvoltarea afacerilor grupului francez din Coreea de Sud.

Deși nu există încă date concrete despre o potențială tranzacție, cei de la Bloomberg estimează că întregul pachet de acțiuni deținut de Renault la Nissan ar valora circa 7,1 miliarde de euro. În acest context, dacă francezii și-ar reduce participația până la o cotă de 15%, astfel încât companiile să ocupe poziții similare în cadrul parteneriatului, suma încasată de Renault ar putea fi de peste 4,60 de miliarde de euro.

O altă informație care a venit de această dată chiar de la Thierry Pieton, directorul financiar al grupului francez, este că discuțiile cu privire la viitorul companiei ruse AvtoVAZ „înregistrează progrese”.

Partener cu rușii de la Rostec în acționariatul AvotVAZ, companie care produce în Rusia mașinile Lada, Renault s-a văzut nevoit să oprească asamblarea la cele două uzine ale firmei ruse. Asta în ciuda faptului că președintele rus, Vladimir Putin, a amenințat companiile străine care părăsesc țara că uzinele deținute ar putea fi naționalizate.

Cum Renault deține 68% din AvtoVAZ și firma rusească se afla în plin proces de eficientizare și includere în aceeași unitate de business cu Dacia, decizia de a bloca activitatea sa nu a fost deloc una ușoară. Mai ales că AvtoVAZ și celelalte activități de producție și comerț ale Renault din Rusia au însemnat aproximativ 10% din veniturile grupului din 2021.

Sursa: economica.net




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 14 times, 1 visits today)
Avatar
Marius Leontiuc
absolvent WEB DESIGN Academia Britanică de Comunicare Iasi - absolvent COMUNICARE IN AFACERI Academia Britanica de Afaceri si Comunicare -absolvent JURNALISM EDITORIAL - London School University - 2019 inscris la echivalare diploma la Universitatea Politehnica Timisoara - absolvent studii de Drept Universitatea Europeană Drăgan, cursuri in Drept la Universitatea de Vest Timisoara, absolvent studii de proiectare, pastor coordonator in Biserica Protestanta Evanghelica, Android Developer pe Google Play și plugin developer la Oxwall, creator de teme Wordpress și Oxwall, operator Wordpress, Drupal, Oxwall, Osclass, Moodle, tehnologii HTML și PHP
http://www.leontiucmarius.wordpress.com/cv

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *