Flux-stiri

Sportivii, descalificați din cauza ținutelor la Jocurile Olimpice de iarnă

Sara Takanashi una dintre jucătoarele descalificate de la Beijing.Sara Takanashi una dintre jucătoarele descalificate de la Beijing.

  • Sportivii au criticat Federația Internațională de Schi (FIS) pentru descalificarea a cinci săritoare cu schiurile.
  • Organismul de conducere a spus că motivul descalificării este purtarea unor costume largi – considerate că le-ar oferi sportivilor un avantaj competițional.
  • Federația spune că nicio echipă nu a depus un protest oficial după ce costumele de sărituri au fost inspectate.

Sportivii au criticat Federația Internațională de Schi (FIS) pentru descalificarea a cinci săritoare cu schiurile. Organismul de conducere a spus că motivul descalificării este purtarea unor costume largi – considerate că le-ar oferi sportivilor un avantaj competițional.

Multitudinea descalificărilor a afectat prima probă pe echipe mixte de la Jocurile de iarnă, iar o atletă a declarat că organismul de conducere a „distrus” săriturile cu schiurile feminine.

Germania, Austria, Norvegia și Japonia au suferit descalificări pentru încălcări ale purtării unor costume prea largi, ceea ce a provocat furie și lacrimi din partea sportivilor.

Fiecare echipă era formată din două femei și doi bărbați, toate cele cinci descalificate fiind concurente femei.

„Așteptam cu nerăbdare a doua competiție de la Jocurile Olimpice”, a declarat Katharina Althaus din Germania, una dintre sportivele descalificate.

Horst Huttel, șeful evenimentelor nordice din Germania, a declarat că situația a fost „scandaloasă”.

„Aceasta este o parodie, dar nu râd…Este scandalos că acest lucru se întâmplă cu cele mai mari patru națiuni de sărituri cu schiurile”, a spus el.

Șeful sportului de sărituri cu schiurile din Norvegia, Clas Brede Braathen, a declarat că experiența a fost „foarte dureroasă” pentru sportivi și că problema ar fi trebuit să fie rezolvată înainte de Jocurile Olimplice.

FIS a declarat că costumele care au încălcat regulile au fost produse exclusiv pentru Jocurile Olimpice și nu au fost testate în avans, o oportunitate de care doar câteva națiuni au profitat înainte de a ajunge la Beijing.

De asemenea, a mai spus că nicio echipă nu a depus un protest oficial după ce salopetele au fost inspectate în timpul competiției.

Schiurile și costumele sunt verificate în mod regulat de oficiali pentru a se asigura că concurenții nu au făcut nimic pentru a obține un avantaj nedrept.

După acest eveniment, Slovenia a luat medalia de aur, iar sportivii reprezentând Comitetul Olimpic Rus au luat argintul, iar Canada a obținut o medalie de bronz șocantă.

The post Sportivii, descalificați din cauza ținutelor la Jocurile Olimpice de iarnă appeared first on Aleph News.

potrivit alephnews




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 10 times, 1 visits today)
Vidjean Mihai
Vidjean Mihai
Mihai Vidjean - autor articole Absolvent Comunicare si Jurnalism, profesor „Științe și metode de investigare jurnalistică office@ziardestiri.ro
https://ziardestiri.ro/

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *