Zece vehicule blindate de luptă şi zeci de soldaţi înarmaţi au putut fi văzuţi patrulând pe străzile din Visby.
Această desfăşurare de forţe are loc după ce trei nave de debarcare ruseşti au navigat în Marea Baltică prin strâmtoarea Marea Centura a Danemarcei în această săptămână, pe fondul tensiunilor crescute dintre Rusia şi statele membre NATO.
„Forţele armate iau măsurile necesare pentru a proteja integritatea Suediei şi pentru a demonstra capacitatea noastră de a proteja Suedia şi interesele Suediei”, a declarat ministrul apărării Peter Hultqvist pentru AFP într-un mesaj e-mail.
Joi seara, într-un comunicat, armata a spus că trupele vor fi dislocate pentru „întărirea operaţiunilor în multe locuri” din cauza „activităţii sporite a Rusiei în Marea Baltică”.
Hultqvist a mai declarat pentru agenţia de presă TT că patrulele de pe insula Gotland demonstrează că Suedia ia situaţia în serios şi că „nu va fi luată pe nepregătite”.
Şeful operaţiunilor forţelor armate suedeze, Michael Claesson, a declarat pentru AFP că unităţile desfăşurate la Visby provin dintr-o garnizoană deja staţionată pe insulă şi a negat că ar fi o „demonstraţie de forţă”.
Ţările occidentale acuză Rusia că a masat tancuri şi zeci de mii de soldaţi la graniţa cu Ucraina în ultimele săptămâni, un preludiu pentru o posibilă invazie, conform NATO. Rusia neagă însă că ar pregăti o ofensivă militară şi susţine că este vorba de un răspuns la prezenţa tot mai mare a Alianţei Nord-Atlantice în sfera sa de influenţă.
Ţările învecinate cu Rusia, Norvegia, Danemarca şi Islanda – membre NATO – alături de Suedia şi Finlanda, parteneri ai Alianţei Nord-Atlantice, cooperează îndeaproape în ceea ce priveşte securitatea regională.
După încheierea războiului rece, Suedia şi-a redus cheltuielile militare. Însă după ce Rusia a anexat Crimeea în 2014, guvernul suedez şi-a consolidat capacităţile de apărare.
Suedia, care nu a purtat un război de două secole, a restabilit serviciul militar obligatoriu în 2017 şi şi-a redeschis garnizoana de pe insula Gotland în ianuarie 2018.
Sursa foto: Reuters.com
The post Suedia a desfășurat militari și vehicule blindate pe Insula Gotland, ca răspuns la creșterea amenințării ruse în zonă appeared first on Economica.net.
Sursa: economica.net
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.
