Flux-stiri

Taipei promovează aplicația care arată locațiile adăposturilor antiaeriene

TaipeiTaipei

  • Anunțul orașului Taipei a fost făcut cu puțin timp înainte ca China să lanseze joi o serie de exerciții militare cu foc în șase zone maritime din apropierea Taiwanului.
  • În cazul unui exercițiu de raid aerian sau al izbucnirii unui război, adăposturile ar urma să fie deschise publicului.
  • Locuitorii din Taipei pot găsi cel mai apropiat adăpost disponibil și instrucțiuni pentru a ajunge acolo, descărcând aplicația.

Guvernul orașului Taipei a încurajat joi locuitorii să descarce o aplicație care poate fi folosită pentru a căuta locațiile celor peste 5.000 de adăposturi antiaeriene ale orașului.

Cheng Ta-chuan, un purtător de cuvânt al Oficiului de administrare a clădirilor din oraș, a declarat că Taipei are în prezent 5.771 de adăposturi antiaeriene, care pot găzdui 12,87 milioane de oameni, de peste cinci ori populația orașului.

Numărul include 1.417 adăposturi publice care sunt situate în clădiri guvernamentale, școli, clădiri de birouri, mall-uri subterane și parcări, în timp ce 4.354 dintre adăposturi sunt în clădiri private, a spus Cheng.

În cazul unui exercițiu de raid aerian sau al izbucnirii unui război, adăposturile ar urma să fie deschise publicului, conform unei directive a Ministerului Apărării Naționale, a spus el. Locuitorii din Taipei pot găsi cel mai apropiat adăpost disponibil și instrucțiuni pentru a ajunge acolo, descărcând aplicația Departamentului de Poliție al orașului Taipei, care în prezent este doar în chineză, potrivit Cheng.

Între timp, o listă completă a adăposturilor antiaeriene din toată țara, catalogate pe municipii, poate fi găsită pe site -ul Oficiului de Apărare Civilă al Agenției Naționale a Poliției.

Anunțul orașului Taipei a fost făcut cu puțin timp înainte ca China să lanseze joi o serie de exerciții militare cu foc în șase zone maritime din apropierea Taiwanului, care ar trebui să dureze până duminică, în urma unei vizite a președintelui Camerei Reprezentanților SUA, Nancy Pelosi, la Taipei la începutul acestei săptămâni.

The post Taipei promovează aplicația care arată locațiile adăposturilor antiaeriene appeared first on Aleph News.

potrivit alephnews




Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.

(Visited 15 times, 1 visits today)
Vidjean Mihai
Vidjean Mihai
Mihai Vidjean - autor articole Absolvent Comunicare si Jurnalism, profesor „Științe și metode de investigare jurnalistică office@ziardestiri.ro
https://ziardestiri.ro/

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *