Uniunea Europeană s-a declarat “şocată” şi “consternată”, marţi, de moartea afro-americanului George Floyd în timp ce era imobilizat de poliţie, condamnând utilizarea excesivă a forţei de către poliţie în Statele Unite, informează cotidianul Le Figaro.
“Aici, în Europa, la fel ca şi populaţia din Statele Unite, suntem şocaţi şi consternaţi de moartea lui George Floyd. Cred că toate societăţile trebuie să rămână vigilente în privinţa utilizării excesive a forţei de către autorităţile de ordine publică. Toate vieţile contează, inclusiv cele ale persoanelor de culoare”, a declarat Josep Borrell, Înaltul reprezentant al Uniunii Europene pentru Afaceri Externe şi Politici de Securitate.
sursa Leontiuc Marius System Loader
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.




