Austria, bonusul pentru vaccinare, de 500 de euro, va fi anulat sau amânat. ”Era planificată o loterie de vaccinare cu premii în valoare de 500 de euro. Dar pentru că nu poate fi găsit niciun partener care să o ducă la îndeplinire, inițiativa este în pragul colapsului.”, scrie Heute.
Partidele de guvernare ÖVP și Verzii au semnat un pact cu SPÖ. Pe 20 ianuarie, liderii de partid au anunțat un „sistem de recompense” pentru a motiva mai mulți oameni să se vaccineze.
O parte din aceste măsuri ar fi o loterie de vaccinare bazată pe modelul Burgenland. Fiecare a zecea persoană ar trebui să câștige vouchere în valoare de 500 de euro fiecare.
Cost: până la 1 miliard de euro. Loteria a fost solicitată în primul rând de liderul SPÖ, Pamela Rendi-Wagner.
Austria, 500 de euro bonus de vaccinare. Cumpără guvernul bunăvoința oamenilor? Pe banii tuturor

Bonusul pentru vaccinare, de 500 de euro, va fi anulat sau amânat
”Două săptămâni mai târziu, guvernul este cu mâinile goale”, mai scrie Heute.
Potrivit informațiilor, loteria ar trebui să fie îngropată săptămâna viitoare. Motiv simplu: nu poate fi găsit niciun partener care să o ducă la îndeplinire. ORF ripostează și crede că ar fi necesară și o schimbare a legii.
O înțelegere cu o companie privată ar fi posibilă – dar numai după o licitație la nivelul UE, adică ar dura până în iarna următoare. Oficial. Cancelaria nu vrea să confirme această și pentru găsirea unei soluții este încă în discuții cu SPÖ.
Vaccinarea obligatorie a fost votată și în Consiliul Federal al Austriei, mai lipsește semnătura Președintelui Van der Bellen. Cerința generală de vaccinare corona de la vârsta de 18 ani a depășit ultimul obstacol parlamentar, joi seară, scrie vienna.at.
Propunerea corespunzătoare a Consiliului Național a fost aprobată în Consiliul Federal cu voturile ÖVP, a Verzilor, NEOS și ale majorității SPÖ.
The post Austria, bonusul pentru vaccinare, de 500 de euro, va fi anulat sau amânat appeared first on Ziarul Romanesc Austria.
Sursa acestui editorial informativ în știri, este ziarulromanesc.at, știre pe care o preluăm.
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.
