
- În următoarele ore vor fi perioade cu instabilitate atmosferică temporar accentuată în nordul, nord-vestul, centrul, estul şi sud-estul teritoriului.
- Codul portocalaiu va fi în vigoare de duminică până luni, la ora 3.00.
- În intervale scurte de timp sau prin acumulare, local, cantităţile de apă vor depăşi 25…35 l/mp.
Meteorologii anunţă că duminică vremea se strică în cea mai mare parte a ţării. Specialiştii au emis două avertizări, Cod galben şi Cod portocaliu de instabilitate, valabile până luni.
Codul galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată este valabil 24 de ore, începând de duminică dimineaţa.
În următoarele ore vor fi perioade cu instabilitate atmosferică temporar accentuată în nordul, nord-vestul, centrul, estul şi sud-estul teritoriului. Vor fi averse descărcări electrice, intensificări ale vântului şi izolat vijelii şi grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, local, cantităţile de apă vor depăşi 25…35 l/mp. Pe parcursul nopţii aria manifestărilor de instabilitate atmosferică va fi în restrângere, precizează meteorologii.
Codul portocalaiu va fi în vigoare de duminică până luni, la ora 3.00.
În intervalul menţionat, local în estul Moldovei, sud-estul Transilvaniei, nordul Munteniei şi al Dobrogei, precum şi în zona Carpaţilor de Curbură vor fi averse torenţiale ce vor acumula local 40…60 l/mp. Acestea vor fi asociate şi descărcări electrice, intensificări ale vântului şi izolat grindină, precizează meteorologii.
The post Cod portocaliu şi cod galben de instabilitate în cea mai mare parte a ţării appeared first on Aleph News.
potrivit alephnews
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.


