
- Constructorul auto, alături de compania americană aerospațială Lockheed Martin, lucrează pentru a dezvolta o linie de vehicule care să asigure transportul uman pe suprafața Lunii.
- Vehiculele sunt proiectate cu o capacitate de conducere autonomă și platforme care pot transporta oameni sau echipamente pe suprafața lunară.
- Vehiculele vor fi reîncărcate cu ajutorul energiei solare și sunt proiectate pentru a fi ușor de întreținut, ceea ce ar trebui să le asigure o durată de viață de aproximativ zece ani.
Producătorul de automobile General Motors vrea să facă mașini de închiriat care să fie cu adevărat ieșite din comun.
Constructorul auto, alături de compania americană aerospațială Lockheed Martin, lucrează pentru a dezvolta o linie de vehicule care să asigure transportul uman pe suprafața Lunii.
Vehiculele sunt proiectate cu o capacitate de conducere autonomă și platforme care pot transporta oameni sau echipamente pe suprafața lunară.
Proiectul avansează independent de programul Artemis al NASA și este pregătit să se desfășoare fără niciun contract guvernamental care să îl susțină.
GM utilizează același simulator „driver-in-the-loop” pe care l-a folosit la dezvoltarea GMC Hummer EV.
Sistemul a fost programat cu o reconstituire a unei secțiuni din suprafața Lunii și a fost setat la o șesime din gravitația Pământului.
„Lucrurile pe care le-ai face pentru ca un vehicul să fie bun într-un mediu off-road pe Pământ sunt aceleași lucruri pe care le-ai face și pe Lună, este doar o schimbare a numerelor”, a declarat Jeff Vogt, inginer șef al departamentului de dinamică avansată a vehiculelor de la GM.
Un purtător de cuvânt al GM a declarat pentru FOX Business că ideea este ca vehiculele să fie trimise pe Lună înaintea misiunii, apoi să fie puse la dispoziție pentru a fi închiriate de orice expediție condusă de guvern care vizitează Luna, fie că este vorba de Statele Unite sau de alte națiuni.
Vehiculele vor fi reîncărcate cu ajutorul energiei solare și sunt proiectate pentru a fi ușor de întreținut, ceea ce ar trebui să le asigure o durată de viață de aproximativ zece ani.
The post General Motors dezvoltă un serviciu de închiriere de mașini care să îi plimbe pe vizitatori pe Lună appeared first on Aleph News.
potrivit alephnews
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.


