Uriaşul bolovan, numit Al Naslaa, este făcut din gresie şi se află în oaza Tayma, în nord-vestul Arabiei Saudite. Stânca uriaşă, tăiată perfect la mijloc, i-a încântat pe teoreticienii conspiraţiei care au încercat să afle cum s-a întâmplat. Stânca are 30 de metri înălţime şi 25 de metri lăţime.
Stânca măsoară 30 de metri înălţime şi 25 de metri lăţime, iar în ea este o sculptură care pare a fi un om pe un cal. Cu toate acestea, nu gravurile de pe stâncă sunt cele care atrag mulţimile, ci spărtura din mijloc este cea care îi interesează cu adevărat pe toţi.
Stânca a divizat opiniile, unii oameni fiind de părere că extratereştrii sunt responsabili. Raţionamentul lor a fost, în mare parte, că acea crăpătură este atât de precisă şi de netedă încât trebuie să fie rezultatul unei vizite extraterestre pe Pământ în trecutul îndepărtat, potrivit Mirror.
„Acest proces ar putea explica şi de ce bolovanul stă în picioare aşa”
Dar, potrivit geologului Cherry Lewis, această crăpătură este de fapt un fenomen natural, sugerând că a fost probabil cauzată de fenomenul meteorologic „îngheţ-dezgheţ”.
Cherry Lewis, cercetător onorific la Universitatea din Bristol, a declarat: „Este posibil ca (ruptura – n.r.) să se fi format datorită unui proces numit „îngheţ-dezgheţ”, care apare atunci când apa intră într-o mică fisură din rocă. Pe măsură ce temperaturile scad, apa îngheaţă şi se dilată, ceea ce face ca fisura să se lărgească şi să se lungească. Pe măsură ce gheaţa se topeşte, apa îşi face loc tot mai adânc în fisură”.
Procesul s-a repetat apoi, a spus Lewis, de-a lungul a mii sau chiar milioane de ani, până când roca s-a crăpat, în cele din urmă.
„Acest proces, împreună cu eroziunea eoliană – care, într-un mediu deşertic, este ca un sablon – ar putea explica şi de ce bolovanul stă în picioare aşa”.
Articolul Misterul stâncii Al Naslaa, o uriașă rocă crăpată perfect în două, a fost elucidat apare prima dată în Descopera.
Această știre a fost preluată de pe portalul amintit
Această informație preluată de pe portalul mai sus amintit, nu reprezintă o informație oficială a unei autorități, însă în latura de știre prezintă o informație veridică. potrivit legii 8/1996 știrile pot fi preluate chiar de la un portal la altul, nefiind opere sau lucrări ce necesită drept de autor, însă din spirit deontologic oferim sursa acestora.
Leontiuc Marius – senior editor
Împotriva articolelor redacției noastre, persoanele nemulțumite pot formula Contestație în termen de 10 zile de la publicarea articolului, la judecătoria Orășenească nr. 1 München Bayern Deutschland, in conformitate cu Legea federală Germană. Considerăm că nu se pot formula acțiuni la instanțele din România deoarece nici o persoană care activează în trustul nostru nu poate fi extrasă de sub jurisdicția federală germană. Considerăm că redacția noastră nu răspunde în fața autorităților din România ci doar celor federale sau civile germane. deoarece legea română nu are efecte de extraneitate asupra redacției chiar dacă subiectul știrilor face obiectul unor evenimente sau persoane din România și sunt scrise în limba română. Limba română nu este izvor de extraneitate a legii.
